Jak zachować bezpieczeństwo na górskim szlaku‍Kiedy myślisz o górskich szlakach, co przychodzi Ci do głowy? Piękna sceneria, spokój i wymagający teren to tylko kilka przykładów. Jednak jest tego znacznie więcej. Szlaki górskie mogą być zdradliwymi miejscami, zwłaszcza jeśli nie jesteś przygotowany na czyhające na Ciebie niebezpieczeństwa. Zwiedzanie szlaków turystycznych może być ekscytującym doświadczeniem, ale musisz wiedzieć, jak zachować bezpieczeństwo na szlaku górskim, zanim wyruszysz na jeden z nich. Wielu wędrowców zostało rannych lub nawet zabitych podczas zwiedzania tego typu szlaków, ponieważ nie byli przygotowani na potencjalne ryzyko z tym związane. Poniższe porady pomogą Ci zachować bezpieczeństwo, jednocześnie zapewniając, że Twoja wycieczka będzie tak satysfakcjonująca, jak to tylko możliwe. Te wskazówki są pomocne nie tylko dla tych, którzy kochają wędrówki, ale dla każdego, kto lubi przebywać w przyrodzie, czy to w parku miejskim, czy w terenie zalesionym.

Zawsze przynoś 10 podstawowych rzeczy

Jeśli nie jesteś z nimi zaznajomiony, 10 niezbędnych rzeczy to kluczowa część twojego sprzętu do wędrówek, bez względu na to, gdzie jesteś lub jaka jest pora roku. Składają się one z następujących elementów:

  • Mapa i/lub przewodnik - nie musisz mieć wydrukowanej mapy ani mieć wydrukowanego przewodnika, ale powinieneś mieć sposób na wykorzystanie mapy na swoją korzyść w razie potrzeby.
  • Kompas - kompas pomoże ci na dwa sposoby. Po pierwsze, pomoże Ci w nawigacji po szlaku, na którym jesteś, a po drugie, może być pomocny, jeśli się zgubisz.
  • Pierwsza pomoc - upewnij się, że masz wystarczająco dużo zapasów w swojej apteczce, aby zadbać o każdą sytuację, w której możesz się znaleźć.
  • Uzdatnianie wody - upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt do uzdatniania wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli wędrujesz gdzieś, gdzie istnieje duże ryzyko skażenia bakteryjnego lub innego rodzaju.
  • Pożywienie i dodatkowe kalorie - nie wiadomo, ile czasu zajmie ci ukończenie szlaku, który wędrujesz. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo jedzenia i kalorii, aby przetrwać przez cały czas trwania wędrówki. Ważne jest również, aby zabrać ze sobą trochę dodatkowego jedzenia na wypadek, gdybyś się zgubił lub miał nagły wypadek medyczny, który uniemożliwiłby Ci ukończenie wędrówki tak szybko, jak byś chciał.
  • Odzież - upewnij się, że masz ze sobą odzież turystyczną. Najlepiej mieć ze sobą warstwy, ponieważ pogoda może się szybko zmienić. Możesz również użyć warstw, aby chronić się przed robakami, wężami i innymi szkodliwymi stworzeniami.
  • Przedmioty pierwszej pomocy - upewnij się, że masz ze sobą przedmioty pierwszej pomocy w przypadku urazu.
  • Środki do naprawy sprzętu - zabierz ze sobą przedmioty, które pomogą Ci naprawić każdą część Twojego sprzętu, która ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu.
  • Ochrona przeciwsłoneczna - upewnij się, że masz ochronę przed słońcem, w tym krem z filtrem, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

Postaw na partnerstwo

Co się stanie, jeśli zostaniesz ranny na szlaku? Co się stanie, jeśli się zgubisz? Co się stanie, jeśli będziesz potrzebował jakiejkolwiek pomocy? Najlepszym sposobem, aby zapewnić, że zawsze masz pomoc jest wędrowanie z kumplem. Wędrówki z kumplem to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z uroków natury. Możesz wybrać się na wędrówkę z przyjacielem, członkiem rodziny lub nawet swoim romantycznym partnerem. Wędrówki z kumplem mają wiele zalet. Po pierwsze, zapewnia, że nigdy nie jesteś sam, co może być ważne dla tych, którzy wędrują z dziećmi. Zapewnia również, że jeśli się skaleczysz, ktoś będzie tam, aby pomóc. Wędrówki z kumplem to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z uroków przyrody. Jeśli wędrujesz sam, powinieneś wyrobić sobie nawyk informowania kogoś o miejscu wędrówki i planowanym powrocie.

Bądź czujny

Jeśli wędrujesz z kumplem, upewnij się, że oboje jesteście czujni. Bądź w zgodzie z otoczeniem, zwłaszcza jeśli wędrujesz w potencjalnie niebezpiecznym obszarze. Upewnij się, że zwracasz uwagę na swoje stopy, wraz z nogami tych wokół ciebie. Podczas wędrówki, miej oczy szeroko otwarte na wszystko, co może stanowić zagrożenie. Szukaj szlaków, które są wolne od gruzu i unikaj szlaków z dużymi kamieniami i innymi przeszkodami. Trzymaj się z dala od tras, na których jest dużo liści. Wędruj po szlakach, na których możesz zobaczyć, co jest wokół ciebie i unikaj szlaków, na których nie widzisz wystarczająco dużo. Unikaj wędrówek w nocy, jeśli to w ogóle możliwe. Nawet jeśli istnieją szlaki, z których można korzystać w nocy, mogą być mniej zadbane niż szlaki dzienne.

Chroń swoje ciało

Możesz mieć pokusę, aby nosić bardzo mało odzieży podczas wędrówek w lecie. Pamiętaj jednak, aby chronić swoje ciało, a zwłaszcza skórę. Noś długie spodnie i długie rękawy, aby chronić się przed szkodliwymi promieniami UV. Możesz nawet nosić kapelusz, aby osłonić głowę. Podczas wędrówek po obszarach, gdzie występują trujące rośliny, upewnij się, że nosisz długie spodnie i długie rękawy, a także buty i skarpety. Te elementy mogą chronić Cię przed szkodliwymi toksynami roślinnymi. Odzież ochronna jest ważna o każdej porze roku. W ciepłe dni można bardzo szybko ulec poważnemu poparzeniu w bezpośrednim świetle słonecznym. Zimą, jeśli nie jesteś odpowiednio ubrany, możesz nabawić się hipotermii. Możesz również nabawić się odmrożeń, jeśli nie nosisz odzieży odpowiedniej do klimatu i warunków.

Musisz być przygotowany na każdą sytuację, która może się pojawić podczas wędrówki

Podczas gdy wędrówki mogą wydawać się ekscytujące i stosunkowo nieszkodliwe, mogą być w rzeczywistości dość niebezpieczne. Wędrówki to świetny sposób, aby uzyskać ćwiczenia i doświadczyć piękna natury. Może to być również bardzo satysfakcjonujące doświadczenie. Jednak zanim wyruszysz na szlak, musisz podjąć pewne środki ostrożności, zwłaszcza jeśli wędrujesz po nieznanym terenie. Zawsze zabieraj ze sobą te podstawowe rzeczy i zachowaj czujność, ochronę swojego ciała i świadomość otoczenia