Porady trekkingowe, dzięki którym wędrówka stanie się przyjemnościąWyruszyłeś na wyprawę trekkingową, a ekscytacja po prostu nie wystarcza, aby zabić obawy, czy jesteś wystarczająco przygotowany, czy nie. Cóż, rozumiemy to. To może być trochę zniechęcające, gdy nie wiesz, co dokładnie spakować do plecaka i jaki niezbędny sprzęt zabrać ze sobą podczas wspinaczki na te wysokie szczyty! Jeśli jesteś kimś, kto uwielbia przebywać na łonie natury, odkrywać nowe terytoria i przekraczać swoje fizyczne granice, to trekking jest właśnie dla Ciebie! Wyprawy te mają wiele zalet i są jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i poznanie nowych miejsc.

Wskazówki dotyczące pakowania się na trekking

Jeśli wędrujesz w cieplejszym klimacie, twoja torba będzie cięższa, ponieważ będziesz musiał nieść więcej wody. Jeśli chodzisz w chłodniejszym klimacie, będziesz musiał nosić więcej ciepłej odzieży. Butelki z wodą - Aby pozostać nawodnionym i zapobiec odwodnieniu, zaleca się noszenie butelek z wodą. Odzież - Do trekkingu będziesz potrzebował odzieży, która jest oddychająca i lekka, a także odzieży, która może chronić Cię przed słońcem.Skarpety - Konieczne jest noszenie wygodnych i dobrej jakości skarpet. Ochrona przeciwsłoneczna - Będziesz potrzebował kremu z filtrem, okularów przeciwsłonecznych, długich rękawów i czapki, aby chronić się przed słońcem. Dodatkowo nie zapomnij o zapalniczce lub puszce środka odstraszającego owady. Pieniądze - Będziesz potrzebował trochę gotówki (najlepiej w lokalnej walucie), aby zapłacić za posiłki i inne wydatki związane z trekkingiem.

Niezbędne wyposażenie na trekking

 • Kije trekkingowe - Kije trekkingowe pomagają zmniejszyć obciążenie kolan i innych stawów, zwiększając jednocześnie wytrzymałość i szybkość. Możesz użyć kijków trekkingowych, aby pomóc sobie we wspinaniu się lub schodzeniu ze stromego zbocza. Są one również przydatne podczas pokonywania trudnego i śliskiego terenu.
 • Ochrona przeciwsłoneczna - Jeśli uprawiasz trekking w miejscach, gdzie jest mało cienia lub nie ma go wcale, bardzo ważna jest ochrona skóry przed szkodliwymi promieniami UV.
 • Obuwie - Twój wybór obuwia będzie zależał od rodzaju terenu, po którym będziesz wędrować. Jeśli będziesz wędrować po terenach z dużą ilością błota lub wody, powinieneś nosić buty z zamkniętymi palcami.
 • Plecak - Plecak pozwoli Ci zabrać wszystkie niezbędne przedmioty potrzebne podczas wędrówki.
 • Mapa trekkingowa - Zawsze noś mapę trekkingową i wiedz, jak ją czytać. Pomoże Ci to w nawigacji po trudnym terenie.
 • Apteczka - Upewnij się, że zawsze masz przy sobie apteczkę. Powinna ona zawierać przedmioty, które pomogą Ci w leczeniu drobnych urazów, takie jak bandaże, środki przeciwbólowe i maść z antybiotykiem.
 • Latarka - Latarka umożliwi Ci łatwe poruszanie się po trudnym terenie.

Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej podczas wędrówki

Wyprawa trekkingowa wymaga od trekkingowców doskonałej kondycji fizycznej. Jeśli nie jesteś sprawny fizycznie, zwiększasz ryzyko odniesienia kontuzji lub konieczności wcześniejszego zakończenia wyprawy. Aby doprowadzić się do formy, powinieneś:

 • Zacząć ćwiczyć - Zacznij ćwiczyć co najmniej 4-6 tygodni przed odbyciem się trekkingu. Możesz uprawiać jogę, pilates, biegać lub jeździć na rowerze.
 • Jeść zdrowo - Trzymaj się z dala od śmieciowego jedzenia i staraj się jeść zdrowe jedzenie.
 • Pij dużo wody - Twoje ciało traci dużo wody podczas ćwiczeń. Musisz pić dużo wody, aby pozostać nawodnionym. - Wystarczająco dużo snu - Staraj się uzyskać co najmniej 7 godzin snu każdej nocy.

Instrukcje bezpieczeństwa przed wędrówką

Jeśli prowadzisz trekking przez obszary o wysokim ryzyku wystąpienia chorób zakaźnych, konieczne jest podjęcie pewnych środków ostrożności. W przeciwnym razie może się okazać, że zarazisz się śmiertelną chorobą. Przed wędrówką zastosuj się do poniższych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa:

 • Pozostań nawodniony - Podczas trekkingu upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody.
 • Noś długie rękawy - Noś ubrania z długimi rękawami, aby chronić się przed ukąszeniami owadów. Unikaj noszenia jasnych kolorów, ponieważ przyciąga to robaki.
 • Spryskaj się środkiem odstraszającym owady - Spryskaj swoje ubrania i skórę środkiem odstraszającym owady. To ochroni Cię przed chorobami takimi jak Zika i Dengue.

Nie zapomnij o tych 6 rzeczach, gdy wybierasz się na trekking

 • Upewnij się, że masz ze sobą wystarczającą ilość wody i jedzenia. Staraj się unikać chodzenia głodnym lub odwodnionym. -
 • Noś odpowiednią odzież i obuwie. To ochroni Cię przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
 • Zabierz odpowiedni sprzęt. Będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu do poruszania się po różnych terenach.
 • Poznaj swoje fizyczne ograniczenia. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie wędrować przez dłuższy czas, powinieneś zatrzymać się i znaleźć schronienie.
 • Poznaj warunki pogodowe. Upewnij się, że jesteś przygotowany na ekstremalne warunki pogodowe, takie jak burze i śnieg. -
 • Poznaj swój cel podróży. Upewnij się, że wiesz o miejscu, do którego wędrujesz i jego kulturze.