Najlepsze wskazówki dla początkujących alpinistówPrawdopodobnie najwyższym powołaniem każdego entuzjasty outdooru jest stanie na szczycie, spojrzenie na krajobraz i poczucie spełnienia. Przypływ adrenaliny, poczucie koleżeństwa i poczucie, że nauczyłeś się czegoś nowego, wszystko to łączy się, aby alpinizm był jednym z najbardziej ożywczych działań, które możesz zrobić jako miłośnik przyrody. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje alpinizmu: wspinaczka lodowa i alpejska. Oba polegają na zdobywaniu szczytów za pomocą siekier lodowych i raków, jednak wspinaczka lodowa odbywa się na zamarzniętych wodospadach lub lodowcach. Wspinaczka alpejska odbywa się na niezamarzniętych stokach górskich. Każda z nich ma swój własny, unikalny zestaw wyzwań. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z alpinizmem, oto nasze 5 najlepszych wskazówek dla początkujących alpinistów.

Miej plan i poznaj swoje limity

Alpinizm polega na ocenie ryzyka, planowaniu i byciu przygotowanym na najgorszy scenariusz. Zanim wyruszysz na wspinaczkę, poświęć trochę czasu na ocenę swoich umiejętności i doświadczenia. Jeśli wybierasz się na wyprawę z przewodnikiem, poinformuj go o swoim poziomie doświadczenia, aby mógł pomóc Ci w osiągnięciu jak najlepszych rezultatów. Podobnie, jeśli wspinasz się z początkującymi wspinaczami, daj im znać, co jesteś w stanie zrobić, abyś mógł pomóc im się przygotować. Jeśli nigdy wcześniej nie wspinałeś się po górach, zacznij od łatwiejszych szczytów i od tego momentu buduj swoje umiejętności i doświadczenie. Jeśli zamierzasz wspinać się z przewodnikiem, dadzą ci znać swój poziom umiejętności i czego od ciebie oczekują. Znajomość swoich limitów wspinaczkowych jest ważna, ponieważ może pomóc ci rozpoznać, kiedy stajesz się zmęczony, zestresowany lub zmęczony. Jeśli wiesz, kiedy zaczynasz się męczyć, możesz odpocząć i odzyskać siły, zanim osiągniesz stan wyczerpania.

Zatrudnij przewodnika

Jeśli dopiero zaczynasz wspinaczkę górską, dobrym pomysłem może być wynajęcie przewodnika. Zatrudnienie przewodnika może pomóc ci zrozumieć podstawy alpinizmu i zapewnić, że masz bezpieczną, udaną wspinaczkę. Na przykład, jeśli idziesz na wyprawę z grupą, wynajęcie przewodnika może pomóc utrzymać się razem. Podobnie, jeśli wspinasz się z grupą ludzi, których nie znasz dobrze, wynajęcie przewodnika może pomóc utrzymać grupę bezpieczną i na dobrej drodze. Z drugiej strony, jeśli wspinasz się z przyjaciółmi lub członkami rodziny, wynajęcie przewodnika może nie być konieczne. Niektóre grupy wynajmują przewodnika na pierwszy dzień wspinaczki, aby mogli nauczyć się podstaw, ale potem idą na własną rękę przez resztę wspinaczki. Bądź dobrze odżywiony i nawodniony Kiedy wspinasz się po górach, nie ma zbyt wiele czasu, aby zatrzymać się i zjeść odpowiedni posiłek. W związku z tym wspinacze polegają na wysokokalorycznych, łatwych do zjedzenia produktach, takich jak batony energetyczne, orzechy i popcorn. Pory posiłków to także najlepszy moment na nawodnienie. Upewnij się, że pijesz co najmniej 2 do 3 litrów wody dziennie, nawet w łatwe dni. Pamiętaj, że im wyżej się wspinasz, tym cieplej się robi i tym cieplejsze jest Twoje ciało. Oznacza to, że będziesz musiał pić jeszcze więcej wody, aby pozostać nawodnionym.

Dobrej jakości sprzęt

Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt do wspinaczki. Istnieje wiele różnych sprzętów, które można wykorzystać podczas wspinaczki górskiej, ale może to być mylące. Oto kilka istotnych elementów sprzętu, które należy przynieść podczas wspinaczki górskiej: - Raki: Raki to kolce, które pasują do spodu butów, aby pomóc Ci wspinać się po oblodzonym terenie górskim. Wybierz raki, które pasują do Twoich butów i Twojego poziomu umiejętności. Niektóre raki są łatwiejsze w użyciu niż inne, a niektóre są lepsze dla początkujących niż inne.

  • Lina: Liny są dostępne w wielu różnych rozmiarach i o różnej wadze, ale do wspinaczki górskiej będziesz potrzebował co najmniej 50 stóp liny.
  • Kask: Dobry kask będzie chronił twoją głowę w razie wypadku. Wybierając kask, szukaj takiego z uprzężą. Powinieneś również zabrać ze sobą dodatkowe ochraniacze i wymieniać je co kilka lat.
  • Odzież: Wybierając odzież do wspinaczki, najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że jest ona odporna na warunki atmosferyczne. Nie chcesz zostać złapany w ulewie bez odpowiedniego sprzętu.
  • Rękawice: Rękawice są ważne podczas wspinaczki górskiej, ponieważ pomagają ci uchwycić topór lodowy i raki. Chronią one również Twoje ręce przed ekstremalnymi temperaturami

Dbaj o swoje stopy

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania o swoich stopach podczas wspinaczki górskiej jest to, że chcesz utrzymać je w suchości. Mokre stopy podczas wspinaczki mogą spowodować odmrożenie, poważny uraz, który może spowodować trwałe uszkodzenie nerwów. Aby utrzymać stopy suche podczas wspinaczki, przynieś odpowiedni sprzęt. Upewnij się, że Twoje buty są wodoodporne i mają dobrą, mocną przyczepność. Będziesz także chciał nosić parę ciepłych, wełnianych skarpet. Możesz również użyć proszków do stóp lub żeli do stóp, aby utrzymać stopy suche i zmniejszyć pocenie się. Powinieneś również upewnić się, że odpowiednio przygotujesz swoje stopy przed wejściem na górę. Oznacza to rozciąganie i rozgrzewanie mięśni i stawów przed wspinaczką. Powinieneś również robić przerwy podczas wspinaczki i wykonywać ćwiczenia, aby zapobiec sztywnieniu i bólowi, takie jak rozciąganie i rolowanie kostek.