Skuteczne sposoby na przygotowanie się do górskiej wyprawy trekkingowejTrekking górski jest jednym z najbardziej przygodowych i ekscytujących zajęć na świeżym powietrzu, na które możesz się zdecydować. Chociaż wymaga to dużej siły fizycznej i psychicznej, aby ukończyć trudną wędrówkę górską, nagrody są wielorakie. Od świeżego powietrza do pięknych widoków; od przesuwania granic ciała do uczenia się nowych rzeczy o sobie - jest tak wiele korzyści, które pochodzą z wędrówek. Jednak zanim wyruszysz na kolejną wyprawę górską, upewnij się, że jesteś na nią przygotowany. Odpowiednie dostosowanie się do zmian temperatury, wilgotności i wysokości może być wyzwaniem dla początkujących. Nie ma jednak powodów do obaw! Pamiętanie o poniższych wskazówkach pomoże Ci jak najszybciej przygotować się do kolejnej wyprawy, minimalizując jednocześnie ryzyko dyskomfortu lub wyczerpania.

Sprawdź pogodę i przynieś odpowiedni sprzęt

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przygotowując się do górskiej wędrówki jest prognoza pogody. W rzeczywistości, pogoda może być nawet ważniejsza niż poziom trudności szlaku lub jego odległość. Istnieje wiele czynników, które wpływają na pogodę w obszarach górskich. Należą do nich ciśnienie powietrza, temperatura, wilgotność, prędkość wiatru, zróżnicowanie cech topograficznych i bliskość zbiorników wodnych. Chociaż nie możesz kontrolować wszystkich tych czynników, możesz spojrzeć na prognozę i odpowiednio zaplanować. Na przykład, jeśli wybierasz się na trekking w lecie, pamiętaj, że temperatury mogą być bardzo wysokie. Zabierz ze sobą dużo wody, aby pozostać nawodnionym i unikaj noszenia ciężkich ubrań. Różne szlaki mają również różne warunki pogodowe. Na przykład, jeśli wędrujesz po górach w pobliżu dużego zbiornika wodnego, prawdopodobnie doświadczysz więcej opadów niż w górach z dala od wody. Przygotowując się do wędrówki, sprawdź pogodę i prognozę. Upewnij się, że przynosisz odpowiednią odzież i sprzęt do warunków.

Rozciągaj się, wzmacniaj i oddychaj

Jednym z najłatwiejszych sposobów na przygotowanie się do górskiej wędrówki jest wykonanie odrobiny przedtrekkingowego rozciągania i wzmacniania. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające pomagają przygotować twoje ciało na wyzwania związane z wędrówką, w tym wzrost tętna i przepływu krwi, a także wpływ na twoje stawy i mięśnie. Podczas gdy z pewnością możesz wykonywać te ćwiczenia przed rozpoczęciem wędrówki, możesz chcieć wykonywać je podczas wędrówki, jeśli jesteś początkującym wędrowcem lub jeśli wędrujesz na większej wysokości, gdzie niższy poziom tlenu utrudnia organizmowi funkcjonowanie w najlepszym wydaniu. Chociaż możesz wykonywać swoje ćwiczenia przed wędrówką w dowolnym miejscu, najlepiej wykonywać je na zewnątrz, abyś mógł również skorzystać ze świeżego powietrza i pięknej scenerii na zewnątrz. Ważne jest również, aby rozciągnąć i wzmocnić mięśnie oddechowe przed rozpoczęciem wędrówki. Ćwiczenia oddechowe pomagają poprawić wydolność oddechową i dostarczyć organizmowi tlen. Jest to szczególnie ważne podczas wędrówek na dużych wysokościach, gdzie niższy poziom tlenu może sprawić, że wędrówka będzie bardziej wymagająca.

Dostosuj swoje ciało do zmiany wysokości

Jeśli wybierasz się na trekking na większej wysokości, ważne jest, abyś powoli przystosowywał swój organizm do wyższych poziomów tlenu. Pozwoli to Twojemu organizmowi lepiej zaaklimatyzować się w nowym środowisku i zmniejszyć ryzyko zachorowania. Jeśli wędrujesz na większej wysokości, staraj się chodzić w łatwym tempie i robić więcej przerw. Pomoże to Twojemu organizmowi łatwiej zaaklimatyzować się i uniknąć uczucia wyczerpania zbyt szybko. Możesz również spróbować pić więcej wody, aby pozostać nawodnionym i jeść więcej żywności, aby zasilić organizm. Dodatkowo możesz unikać forsownych ćwiczeń, takich jak sprint, dopóki Twoje ciało nie przystosuje się do wyższych poziomów tlenu.

Nie obciążaj zbytnio stawów

Przygotowując się do górskiej wędrówki, możesz być chętny do forsowania siebie. Należy jednak uważać, aby nie przeć zbyt mocno, zbyt szybko. Powinieneś również podejść do wędrówki z miękkim rozbiegiem, aby uniknąć wywierania zbyt dużego nacisku na stawy podczas pierwszych kilku dni wędrówki. Chodzenie jest o wiele bardziej miękką aktywnością niż bieganie i spowoduje mniejszy stres i nacisk na stawy. W rzeczywistości chodzenie jest jednym z najlepszych ćwiczeń dla Twoich stawów. Chodzenie oferuje również wolniejsze tempo, które może pomóc Twojemu ciału łatwiej dostosować się do wyższej wysokości. Podczas wędrówki na dużej wysokości należy również spróbować chodzić w wolniejszym tempie i używać niskiego tempa wędrówki (około 2,5 mil na godzinę), aby dać organizmowi czas na dostosowanie się do niższych poziomów tlenu.

Ćwicz wędrówki z ciężarem

Jeśli jesteś nowy w wędrówkach lub trekkingu, najlepiej jest ćwiczyć wędrówki z ciężarem przed rozpoczęciem rzeczywistej wędrówki. Jest to szczególnie ważne, jeśli wędrujesz na większej wysokości, gdzie niższy poziom tlenu utrudnia funkcjonowanie organizmu. Kiedy ćwiczysz wędrówki z ciężarem, możesz symulować uczucie posiadania cięższego plecaka i otrzymywania mniejszej ilości tlenu. Pomoże Ci to przyzwyczaić się do wędrówki, czując się nieco bardziej wymagającym. Ćwicząc z wagą, możesz przyzwyczaić się do wędrówki w wolniejszym tempie i chodzenia z pakietem, co sprawi, że wędrówka będzie bardziej wygodna i wydajna, gdy faktycznie będziesz wędrować z pakietem.