Niezbędne akcesoria: Co zabrać ze sobą na wędrówkę i dlaczegoNiewiele jest rzeczy bardziej satysfakcjonujących niż spędzanie czasu na łonie natury. Niezależnie od tego, czy zwiedzasz park miejski, wybierasz się na dłuższą wyprawę z plecakiem, czy po prostu spacerujesz po okolicy, przebywanie na łonie natury przynosi wiele korzyści dla Twojego umysłu i ciała. A co jest lepszym sposobem na wyjście z domu niż wędrówka? Wędrówki to jeden z najbardziej dostępnych sposobów na cieszenie się pięknem przyrody. Nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu ani treningu, możesz to robić praktycznie wszędzie, a rozpoczęcie wędrówki nie kosztuje wiele.

Od czego najlepiej zacząć

Niezależnie od tego, czy mieszkasz na wsi, gdzie w pobliżu jest wiele szlaków, czy też chcesz odkryć nowe miejskie miejsce, chodzenie po szlakach jest doskonałym sposobem na zaczerpnięcie świeżego powietrza i ćwiczeń fizycznych podczas korzystania z uroków przyrody. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, wędrówka może wydawać się nieco przerażająca. Jednakże, jeśli masz zrozumienie podstawowych zasad wędrówki i jak przygotować się do niej wcześniej, pójście na tę pierwszą wędrówkę będzie łatwiejsze niż myślisz. W tym artykule omówimy wszystko, od pomysłów na listę pakowania do etykiety szlaku, aby Twoje kolejne doświadczenie w wędrówkach było zabawne i bezpieczne!

Plecak turystyczny

Wielkim niezbędnikiem dla każdej dłuższej wędrówki jest plecak turystyczny. Możesz pokusić się o zwykły plecak, ale plecaki turystyczne są specjalnie zaprojektowane, aby utrzymać duży ciężar i rozłożyć go na plecach. Plecaki turystyczne mają również wiele przegródek i kieszeni do przechowywania sprzętu, dzięki czemu wycieczki turystyczne są łatwiejsze i bardziej zorganizowane.

Spodnie i/lub szorty turystyczne

Jeśli wędrujesz w chłodniejszej pogodzie, będziesz chciał zabrać ze sobą spodnie lub spodenki turystyczne, a może nawet parę długich skarpet turystycznych. Jeśli wędrujesz w cieplejszej pogodzie, możesz rozważyć szorty zamiast tego. Jeśli wędrujesz w zimnej pogodzie i nosisz spodnie, możesz chcieć przynieść ze sobą getry, aby pokryć szczyty nóg przed zamoczeniem i błotem.

Koszulka turystyczna

Na wędrówki, będziesz chciał nosić koszulę, która jest lekka, oddychająca i wygodna. Bawełna to świetny materiał na wędrówki, ale może stać się ciężka, gdy jest mokra i wilgotna. Jeśli wędrujesz w ciepłe dni, możesz chcieć zabrać ze sobą koszulę z długim rękawem, aby chronić się przed słońcem. Jeśli wędrujesz w zimnej pogodzie, możesz zabrać ze sobą zarówno koszulę z długim rękawem, jak i lekką kurtkę.

Skarpety turystyczne

Skarpety turystyczne są zaprojektowane tak, aby były lekkie i trwałe, i są świetne do wędrówek w każdym sezonie. Różne rodzaje skarpet turystycznych są wykonane z różnych tkanin i poziomów grubości, więc upewnij się, że wybierzesz odpowiednią parę dla swojej wędrówki. W zimnej pogodzie możesz chcieć przynieść grubszą parę skarpet turystycznych, podczas gdy w cieplejszej pogodzie możesz chcieć cieńszą parę.

Butelka na wodę i zbiornik na wodę

Możesz dostać butelkę z wodą, która ma wbudowany filtr na górze, co jest pomocne podczas wędrówek w miejscach, gdzie w wodzie mogą znajdować się zanieczyszczenia. Większość specjalistycznych butelek posiada klips lub pasek, który można łatwo przymocować do plecaka turystycznego.

Przekąski

Jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę, prawdopodobnie możesz obejść się bez przynoszenia jakichkolwiek przekąsek. Jeśli jednak wybierasz się na dłuższą wędrówkę, warto zabrać ze sobą kilka przekąsek. Wędrówki są zajęciem wymagającym dużej ilości energii i szybko spalisz kalorie podczas wędrówki. Jednak jedzenie podczas wędrówki może być trudne. Przekąski turystyczne są zazwyczaj lekkie i łatwe do zjedzenia podczas spaceru. Woda, batony granolowe i mieszanka szlaków to świetny wybór.

Ochrona przed słońcem: krem z filtrem, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

Jeśli wybierasz się na wędrówkę w ciepłe dni, będziesz chciał chronić się przed poparzeniem, stosując filtr przeciwsłoneczny. Możesz również przynieść kapelusz i parę okularów przeciwsłonecznych, aby osłonić twarz i oczy przed słońcem.

Przydatne wskazówki

  • Sprawdź warunki na szlaku przed wyjazdem i uważaj na wszelkie ostatnie zmiany.
  • Bądź nawodniony! Zabierz ze sobą dużo wody i upewnij się, że wypijesz wystarczającą ilość.
  • Zabierz ze sobą przekąski, które możesz zjeść na szlaku.
  • Zostaw zwierzęta w domu. Nie tylko nie są one mile widziane na większości szlaków, ale mogą być również bardzo niebezpieczne.
  • Noś odpowiednią odzież do pogody.
  • Zachowaj bezpieczeństwo! Trzymaj się szlaku i z dala od niebezpieczeństw, takich jak strome spadki.
  • Zwracaj uwagę na innych na szlaku.
  • Sprzątaj po sobie: nie zostawiaj śladów!
  • Szanuj dzikie zwierzęta: zasługują na to, aby być tam tak samo jak Ty!