Jak rozpocząć trekking górski: Porady dla początkującychJeśli chodzi o ucieczkę od wszystkiego, niewiele miejsc oferuje takie bogactwo spokoju i odosobnienia jak pasmo górskie. Niezależnie od tego, czy oznacza to wędrówkę wśród szczytów, wspinanie się na nie, czy po prostu odkrywanie ich podnóża - jest coś w górach, co nadaje intensywności każdemu spacerowi w ich towarzystwie. Wędrówka po górach może wiązać się z większą ilością podjazdów niż zjazdów, ale to nie musi Cię zniechęcać. W rzeczywistości wiele osób uważa, że chodzenie po górach (jak powszechnie wiadomo) jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących sposobów spędzania czasu na świeżym powietrzu i utrzymywania kondycji w tym samym czasie. Kolejną korzyścią jest to, że widoki mogą być jeszcze bardziej spektakularne, gdy nie jesteś w stanie wziąć ich za pewnik.

Co wziąć pod uwagę przed wyjazdem

 • Fitness - Ważne jest, aby być sprawnym fizycznie przed wyruszeniem na wędrówkę. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy będziesz chodzić po stosunkowo łatwych ścieżkach. Różnica między tymi a bardziej wymagającymi szlakami to różnica między ciężką pracą a niezwykle ciężką pracą.
 • Pogoda - Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sezonem na wędrówki po górach jest jesień, kiedy pogoda jest komfortowo chłodna, ale jeszcze nie zimna. Duża część Ameryki Północnej ma również łagodne zimy, które dobrze nadają się do górskich wędrówek, ale w wielu obszarach górskich lato może być brutalnie gorące; najlepiej unikać najgorszych temperatur.
 • Kultura i historia - Niektóre pasma górskie mają specyficzne kulturowe lub historyczne skojarzenia, które mogą sprawić, że będą dla Ciebie szczególnie atrakcyjne. Zastanów się, co chcesz, aby Twoja wędrówka oznaczała dla Ciebie, a także co będzie oznaczała w rzeczywistości.
 • Względy zdrowotne - Jeśli masz problemy zdrowotne, takie jak problemy z sercem lub choroby płuc, najlepiej jest unikać dużych wysokości.
 • Budżet - To, ile możesz sobie pozwolić na wydanie na trekking, będzie miało wpływ na takie rzeczy, jak rodzaj zakwaterowania, w którym się zatrzymasz (jeśli w ogóle) i styl trekkingu, który wybierzesz.

Sprzęt i odzież turystyczna

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, jaki rodzaj sprzętu turystycznego zabrać na swój trekking. Jeśli wybierasz się na dłuższy spacer, będziesz potrzebował plecaka z podkładką, aby równomiernie rozłożyć ciężar. Ale nie przesadzaj, ponieważ to nie jest wyścig; musisz być w stanie iść w łatwym tempie przez długi czas. Kije turystyczne mogą być przydatne dla wielu osób, chociaż jest to kwestia osobistych preferencji.

Jeśli zamierzasz przebywać na dużej wysokości, takiej jak Andy lub Himalaje, będziesz potrzebować lekkiej, ciepłej kurtki i spodni, ale jeśli jesteś w obszarze o niższej wysokości, będziesz potrzebować cięższej kurtki. Noś wiele warstw, abyś mógł je dopasować do temperatury. Noś kapelusz lub czapkę, aby chronić głowę przed słońcem. Jeśli jesteś na obszarze pustynnym, będziesz chciał również nosić okulary przeciwsłoneczne, aby chronić swoje oczy.

Porady dla początkujących wędrowców

 • Zacznij od krótkich wędrówek - Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś na górskiej wędrówce, najlepiej zacząć od krótkiego spaceru i stopniowo zwiększać długość czasu spędzonego na wędrówce.
 • Rób dużo przerw - Nawet jeśli jesteś przyzwyczajony do ćwiczeń aerobowych, ważne jest, aby robić częste przerwy. Nie czuj się winny z tego powodu; to część procesu.
 • Pij dużo wody - Jest to szczególnie ważne w gorącym klimacie. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do trekkingu, będziesz musiał pić więcej wody niż zwykle.
 • Spokojnie - Jeśli to Twój pierwszy trekking, ważne jest, aby nie przesadzić. Nie musisz nadążać za najszybszymi piechurami.

Wskazówki dotyczące wędrówek po szlaku

 • Poświęć czas na aklimatyzację - Kiedy wędrujesz na dużych wysokościach, ważne jest, aby dać organizmowi czas na aklimatyzację do zmniejszonego poziomu tlenu. Powinieneś zacząć brać to łatwo, zanim jeszcze dotrzesz do góry i kontynuować przez kilka dni po przybyciu.
 • Bądź zdrowy - Oznacza to dbanie o ogólny stan zdrowia, jak również o stopy. Nie chcesz zachorować lub doznać kontuzji, kiedy jesteś daleko od pomocy i wsparcia, więc praktykuj dobrą higienę i utrzymuj stopy tak zdrowe i dobrze przygotowane, jak to tylko możliwe.
 • Sprytne pakowanie - Aby uniknąć noszenia zbędnego ciężaru, upewnij się, że pakujesz tylko to, czego potrzebujesz. Bądź świadomy tego, ile nosisz i jak bardzo obciążasz swoje stopy.
 • Zachowaj bezpieczeństwo - Pozostań na ścieżkach i nie próbuj niczego niebezpiecznego lub impulsywnego. Trekking to intensywna aktywność i ważne jest, aby zachować rozsądek.