6 powodów, dla których warto wybrać się na górski trekkingNie musisz być ekspertem w dziedzinie turystyki pieszej lub wspinaczki, aby cieszyć się ekscytującym doświadczeniem trekkingu górskiego. Jeśli tylko jesteś w miarę sprawny i zdrowy, możesz zmierzyć się z większością szkockich gór. Nie potrzebujesz nawet specjalnego sprzętu czy odzieży. Nie zmokniesz ani nie zmarzniesz, chyba że będziesz chciał. Przy tak wielu dostępnych i spektakularnych lokalizacjach do wyboru, nigdy nie było lepszego czasu, aby uciec od wszystkiego i udać się na wzgórza... dosłownie! Oto kilka powodów, dla których powinieneś wybrać się na górski trekking tego lata.

Bądź fit

Jeśli masz nadwagę. trekking jest świetnym sposobem na uzyskanie kondycji. Możesz iść w tempie, które jest dla ciebie wygodne, ale im bardziej stromy i wymagający teren, tym bardziej będziesz musiał pochylić się nad swoją kondycją. Nawet jeśli jesteś średnio sprawną osobą dorosłą, możesz być zmuszony do podjęcia trudniejszego terenu, jeśli chcesz zejść z utartego szlaku. Zawsze upewnij się, że masz odpowiednie obuwie i odzież przed wyruszeniem w drogę i zostaw sobie wystarczająco dużo czasu na dotarcie tam i z powrotem.

Zapierające dech w piersiach widoki

Trekking górski daje ci możliwość zobaczenia oszałamiającego, naturalnego piękna szkockich Highlands, które w przeciwnym razie mógłbyś przegapić. Większość naszych gór pokryta jest rodzimym lasem i bogatą, kolorową roślinnością. Wysokie płaskowyże alpejskie są pokryte dywanem z dzikich kwiatów i poprzecinane szerokimi, oszałamiająco kolorowymi jeziorami, strumieniami i wodospadami. Być może zobaczysz kilka owiec na niżej położonych łąkach i będziesz miał szczęście dostrzec orła, rudą wiewiórkę lub nawet dzikiego jelenia. Prawdopodobnie usłyszysz również dźwięki przyrody, w tym szum wody, śpiew kulczyka lub wołanie kukułki.

Możesz zabrać ze sobą swojego psa

Jeśli uwielbiasz spacery ze swoim czworonożnym przyjacielem, trekking jest idealnym sposobem na spędzenie czasu razem. Wakacje przyjazne psom stają się coraz bardziej popularne i wiele osób zabiera ze sobą swoje zwierzęta na wakacje. Wiele hoteli i pensjonatów chętnie przyjmie Ciebie i Twojego psa, pod warunkiem, że jesteś na tyle odpowiedzialny, aby po nim sprzątać.

To tani sposób na cieszenie się wspaniałym otoczeniem

Trekking górski to tani i skuteczny sposób na odkrywanie wspaniałych plenerów. Koszt dotarcia do szlaku i powrotu jest minimalny, przynajmniej w porównaniu z większością innych aktywności na świeżym powietrzu. Możesz również zmniejszyć swoje wydatki, jeśli wybierzesz dostępną wędrówkę bez specjalistycznego sprzętu lub wymagań dotyczących odzieży. Możesz również cieszyć się wspaniałą przyrodą z rodziną i przyjaciółmi przy bardzo niskich kosztach. Spacer po lesie to świetny sposób na stworzenie więzi z najbliższymi.

Nie ma lepszego sposobu na zacieśnienie więzi z przyjaciółmi i rodziną

Trekking górski to świetny sposób na nawiązanie więzi z przyjaciółmi i rodziną. Jest to zabawna i ekscytująca przygoda na świeżym powietrzu, która jest odpowiednia dla prawie każdego, kto jest w miarę sprawny i zdrowy. Jeśli jesteś na wakacjach z rodziną lub przyjaciółmi, trekking jest świetnym sposobem, aby lepiej się poznać. Prawdopodobnie będziecie wspólnie podejmować wyzwania i stawiać czoła niebezpieczeństwom, a także pomagać sobie nawzajem po drodze. Kiedy zdobędziesz szczyt lub zakończysz wędrówkę, będziesz mieć całe życie wspólne wspomnienia, na które będziesz mógł spojrzeć wstecz.

Zrozumienie środowiska, w którym się znajdujesz

Górski trekking to doskonały sposób na zrozumienie swojego otoczenia. Przemierzając lasy, zauważysz bogactwo dzikich zwierząt i wiele różnych rodzajów roślin. Wchodząc na tereny wysokogórskie, zobaczysz skutki zmian klimatycznych i to, jak ludzie żyją i przeżywają w tak surowym środowisku.

Wyjazd na trekking pomaga również zrozumieć ludzi, którzy zamieszkują twoje otoczenie. Trekkerzy często odwiedzają te same bary i restauracje, co miejscowi, co pozwala na poznanie ich kultury i sposobu życia.

Kiedy dotrzesz na szczyt, będziesz miał znacznie lepsze zrozumienie swojego otoczenia i poczujesz, że naprawdę doświadczyłeś Szkocji.

Co warto spakować

Dla bezpieczeństwa należy zabrać ze sobą apteczkę (bandaże, środek dezynfekujący, krem antyseptyczny, plastry), a także krem z filtrem przeciwsłonecznym i ciepłe ubrania. Poza tym można zabrać kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i dodatkowe skarpetki - ale są one opcjonalne. Powinieneś mieć również podstawowe przybory do gotowania (naczynia do gotowania, paliwo, tabletki do oczyszczania wody); namiot lub śpiwór oraz plecak dzienny, w którym będziesz mógł nosić wszystkie niezbędne rzeczy podczas wędrówki. Jeśli planujesz wybrać się na trekking w góry, nie powinieneś zapomnieć o butach turystycznych, które zapewnią Ci komfort i ochronę stóp przed pęcherzami.

Dalej, na co czekasz? Wyjdź na zewnątrz i odkryj wspaniałe tereny dla siebie!

Trekking górski to łatwy sposób na uzyskanie sprawności fizycznej i zdrowia, tani sposób na cieszenie się wspaniałą przyrodą i najlepszy sposób na zwiedzanie szkockich Highlands. Kiedy dotrzesz na szczyt, będziesz miał znacznie lepsze zrozumienie swojego otoczenia i poczujesz, że naprawdę doświadczyłeś Szkocji.