Nordic Walking - dlaczego warto spróbowaćNordic walking to trening przekrojowy, który łączy korzyści aerobowe z chodzenia z korzyściami wzmacniającymi z uprawiania sportów nordyckich. Nordic walking, będący połączeniem chodzenia i wędrówek, wykorzystuje kije narciarskie, aby rzucić wyzwanie Twojemu ciału i zwiększyć tętno, podczas gdy Ty cieszysz się wspaniałą przyrodą. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym turystą, czy wolisz chodzić po drodze zamiast po lesie, istnieje kilka powodów, dla których powinieneś spróbować nordic walking. Od poprawy równowagi do spalania większej ilości kalorii niż w przypadku tradycyjnego chodzenia, oto kilka korzyści z tej wyjątkowej aktywności.

Spalaj więcej kalorii i tłuszczu podczas spaceru

Nordic walking może pomóc Ci spalić więcej kalorii i tłuszczu w krótszym czasie niż tradycyjny spacer - wynika z badania opublikowanego w Journal of Strength and Conditioning Research. Badacze stwierdzili, że średni wydatek energetyczny podczas nordic walking był o 4,9% wyższy niż podczas chodzenia w zwykłym tempie. Badacze zauważyli, że różnica była niewielka, ale nadal wystarczająco znacząca, aby uzasadnić stosowanie nordic walking jako metody treningu aerobowego. Jednym z powodów, dla których nordic walking może spalić więcej kalorii jest to, że jest to ćwiczenie całego ciała, które angażuje ręce, plecy, ramiona, nogi i mięśnie rdzenia. W przeciwieństwie do zwykłego chodzenia, które angażuje głównie mięśnie nóg. Kolejną zaletą nordic walking jest to, że można go wykonywać na zewnątrz z cięższym plecakiem niż w przypadku zwykłego chodzenia, ponieważ wykorzystuje on zarówno ręce, jak i nogi.

Wzmacniaj i tonizuj swoje mięśnie

Nordic walking to świetny sposób na budowanie siły, wytrzymałości i równowagi w nogach i mięśniach rdzenia. Ponieważ kijki są przymocowane do górnej części ciała, nordic walking angażuje więcej mięśni niż zwykły spacer. Podczas gdy zwykły spacer angażuje przede wszystkim mięśnie nóg, nordic walking angażuje biodra, uda, plecy i ramiona. Dodatkowy ciężar kijków oraz fakt, że używasz zarówno rąk jak i nóg sprawia, że nordic walking jest bardziej wymagającym i efektywnym treningiem niż zwykły spacer. Poprzez wzmocnienie i ujędrnienie mięśni nóg, nordic walking może pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu bólu kolan. Badanie przeprowadzone w Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports wykazało, że używanie kijków podczas chodzenia zmniejszyło wpływ na stawy kolanowe o 10%.

Popraw swoją równowagę i koordynację

Nordic walking może pomóc poprawić Twoją równowagę i koordynację. Podobnie jak trening siłowy, nordic walking koncentruje się na mięśniach nóg i rdzenia. Ćwiczenie mięśni nóg i rdzenia może pomóc w poprawieniu równowagi. Badanie przeprowadzone przez American Council on Exercise wykazało, że regularne ćwiczenia, takie jak nordic walking, mogą poprawić równowagę, stabilność i ryzyko upadku. Zwykłe chodzenie nie zapewnia jednak takich samych korzyści w zakresie wzmocnienia nóg i rdzenia jak nordic walking. Ćwiczenia z kijkami do nordic walking, które są przymocowane na wysokości klatki piersiowej, zmuszają Cię do utrzymywania górnej części ciała w pozycji pionowej. Może to pomóc w poprawieniu postawy, co może również ułatwić oddychanie. Jeśli cierpisz na dolegliwości takie jak zespół cieśni nadgarstka, nordic walking może złagodzić objawy.

Doskonały wpływ na zdrowie psychiczne

Nordic walking to świetne ćwiczenie aerobowe, które może pomóc w poprawie oddychania. Badanie opublikowane w Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports wykazało, że nordic walking poprawił pobór tlenu, tętno i wydalanie dwutlenku węgla. Badacze stwierdzili, że nordic walking w umiarkowanym tempie może być przydatną metodą treningową w celu zwiększenia sprawności aerobowej. Inne badanie sugeruje, że nordic walking jest skutecznym ćwiczeniem aerobowym, które może poprawić oddychanie i zdrowie. W badaniu stwierdzono, że nordic walking może pomóc poprawić zarówno sprawność aerobową, jak i zdrowie. Ponadto, nordic walking może pomóc poprawić wytrzymałość podczas chodzenia pod górę.

Świetna zabawa na świeżym powietrzu

Nordic walking to świetna aktywność, która pozwala cieszyć się wspaniałymi warunkami zewnętrznymi, zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy pogoda jest przyjemna. Ponieważ nordic walking może być wykonywany na żwirze lub trawie, możesz cieszyć się spacerami w swoim sąsiedztwie lub w pobliskim parku. Badanie opublikowane w Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports wykazało, że nordic walking w parku jest dobrym sposobem na poprawę ogólnej sprawności fizycznej. W porównaniu z regularnym chodzeniem w pomieszczeniach, badacze odkryli, że nordic walking w parku może poprawić sprawność aerobową, w tym tempo metabolizmu i ciśnienie krwi.

Jak zacząć uprawiać nordic walking

Aby rozpocząć nordic walking, najpierw musisz zdobyć odpowiedni sprzęt: Możesz zacząć od pary kijków do nordic walking, których cena waha się od 180 do 200 złotych. Możesz chodzić ze standardowymi kijami, które mają gumowe końcówki, aby zapobiec poślizgom, lub możesz spróbować składanych kijów, które są łatwe do przechowywania w samochodzie. Potrzebujesz również strój do chodzenia, który jest wygodny i oddychający, ponieważ będziesz na zewnątrz.

Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, możesz chcieć założyć dodatkowe warstwy, aby zachować ciepło. Możesz również użyć sprzętu do nordic walking, aby chronić się przed żywiołami.