Niezbędnik wędrówek po szlakach: Co musisz mieć przy sobie‍Turystyka piesza to popularne zajęcie, które pozwala ludziom uciec od zgiełku życia w mieście i spędzić trochę czasu na łonie natury. Większość ludzi woli to robić, idąc na krótkie lub długie wędrówki albo samemu, albo z przyjaciółmi. Istnieją różne szlaki, które można podjąć, aby wędrować w zależności od tego, ile masz czasu, jak doświadczony jesteś, i jak trudne chcesz wędrówki być. Choć wędrówki mogą być czasem wyzwaniem, przynoszą też wiele korzyści, takich jak świeże powietrze, witamina D z ekspozycji na światło słoneczne, redukcja stresu i ćwiczenia! Poznaj te wskazówki, jeśli chcesz wyruszyć na szlaki wcześniej niż później. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący w wędrówkach, czy gotowy na nowe wyzwanie, wiedza o tym, jaki sprzęt spakować, może sprawić, że różnica między dobrym doświadczeniem a niebezpiecznym doświadczeniem będzie ogromna.

Co spakować?

W zależności od pory roku i miejsca, możesz potrzebować ubrać się inaczej. Na przykład w ciepły, słoneczny dzień w górach, pełny zestaw warstw i kapelusz ochroni Cię przed oparzeniami słonecznymi i udarem cieplnym. Podstawowa lista kontrolna do wędrówek obejmuje:

  • Wygodne, solidne buty do wędrówek - Zapewnij swoim stopom bezpieczeństwo i wygodę, nosząc odpowiednie buty. Unikaj noszenia butów sportowych i sandałów, ponieważ zapewniają one niewystarczające wsparcie i przyczepność, co może prowadzić do urazów, takich jak zwichnięcia, pęcherze i inne.

  • Ochronny krem przeciwsłoneczny - Jeśli zamierzasz przebywać na słońcu, będziesz potrzebować kremu przeciwsłonecznego. Promienie słoneczne mogą być niezwykle szkodliwe, zwłaszcza jeśli wędrujesz na dużych wysokościach, gdzie atmosfera jest cieńsza i światło słoneczne wnika głębiej w skórę.

  • Środek odstraszający pluskwy - Pluskwy mogą być bardzo irytujące podczas wędrówki, ale mogą być również niebezpieczne. Najlepiej jest używać środków odstraszających owady, które zawierają DEET. DEET może być stosowany zarówno na ubranie jak i na skórę.

  • Plecak turystyczny - Inwestycja w dobry plecak turystyczny ułatwi Ci życie podczas wędrówki. Upewnij się, że wybrałeś taki, który jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie twoje rzeczy, ale nie tak duży, że przeszkadza w poruszaniu się.

Najważniejsza lista

Pogoda i środowisko mogą się szybko zmienić, więc ważne jest, aby mieć ze sobą odpowiedni sprzęt, aby pozostać bezpiecznym i chronionym. Oto lista kontrolna niezbędnych rzeczy do wędrówek, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i sprawią, że Twoja wycieczka będzie bardziej przyjemna. Sprawdź prognozę pogody przed wyruszeniem w drogę, aby upewnić się, że jesteś przygotowany na wszelkie potencjalne zmiany pogody.

Woda i ochrona przed słońcem

Na wycieczkę zawsze zabieraj ze sobą dużo wody. Możesz potrzebować więcej niż myślisz, ponieważ łatwo jest się odwodnić. Możesz kupić butelki wielokrotnego użytku lub kupić wodę luzem, którą możesz umieścić w pojemniku wielokrotnego użytku. Upewnij się, że zawsze przynosisz tyle wody, aby wystarczyło na całą wędrówkę. Temperatura wody może się zmieniać w zależności od pory roku i pory dnia. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać temperaturę wody przed jej wypiciem.

Ochrona przed słońcem jest również ważna podczas wędrówek. Nawet jeśli wędrujesz na dużych wysokościach, gdzie ekspozycja na promieniowanie UV jest mniejsza, nadal możesz ulec poparzeniu słonecznemu. Długotrwała ekspozycja na promienie UV może powodować oparzenia słoneczne, udar słoneczny, raka skóry i uszkodzenia oczu. Podczas wędrówek zawsze używaj kremu z filtrem. Wybierz krem z filtrem, który blokuje zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB oraz chroni przed obydwoma rodzajami uszkodzeń. Szukaj filtrów przeciwsłonecznych z SPF 30 lub wyższym.

Bezpieczeństwo

Wędrówki w pobliżu wody mogą być bardzo ekscytujące i malownicze, ale mogą być również niebezpieczne. Aby zachować bezpieczeństwo podczas wędrówek w pobliżu wody, nie pływaj w miejscach, które nie są wyznaczone do pływania, trzymaj się z dala od obszarów o silnych prądach i miej na uwadze dzikie zwierzęta w okolicy. Wybieraj szlaki turystyczne, które są dobrze utrzymane i pozostań na ścieżce. Trzymaj się z dala od wysokich traw, krzewów i zeschłych liści, ponieważ są to miejsca, w których węże mogą się ukryć. Wybieraj szlaki, które zostały oczyszczone z wszelkich możliwych niebezpieczeństw.

Fitness i zachowanie zdrowia

Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia podczas wędrówek jest wcześniejsze przygotowanie. Jazda na rowerze i bieganie są doskonałymi sposobami na zbudowanie wytrzymałości przed wyruszeniem na wędrówkę. Jeśli jesteś początkujący w wędrówkach, rób to powoli i nie próbuj iść zbyt daleko lub zbyt szybko. Rób częste przerwy w zacienionych miejscach, aby odpocząć, napić się wody i zjeść przekąski. Pamiętaj o nawodnieniu w ciągu dnia i spożyciu dużej ilości węglowodanów w noc poprzedzającą wędrówkę. Jeśli wybierasz się na długą wędrówkę, warto podzielić ją na mniejsze części. Pomoże Ci to nadać tempo, da Ci szansę na odpoczynek i sprawi, że podróż będzie wydawać się mniej zniechęcająca. Pomocne może być także chodzenie w grupach lub z partnerem. Pozwoli Ci to na wspólne robienie przerw, dzielenie się sprzętem, a także zapewni Ci towarzystwo w przypadku zgubienia się lub kontuzji.

Zestaw toaletowy

Zestaw ten powinien zawierać mały ręcznik, mydło, płyn do mycia rąk, papier toaletowy i mały pojemnik na wodę. Wybieraj kosmetyki biodegradowalne, które nie zanieczyszczają środowiska. Zarządzanie odpadami - Szlaki turystyczne są uczęszczane przez wiele osób. Oznacza to, że są one również często zaśmiecane. Nie przyczyniaj się do tego problemu. Zawsze noś ze sobą worek na śmieci podczas wędrówek i zbieraj wszystkie śmieci, które widzisz. Utrzymywanie szlaku w czystości nie tylko sprawi, że wędrówka będzie przyjemniejsza dla Ciebie, ale także sprawi, że szlak będzie otwarty dla innych.