Niezbędne rzeczy, które musisz spakować na następną górską wycieczkęMajestatyczne góry wzywają. Twoje serce bije jak szalone, gdy wyobrażasz sobie zapierające dech w piersiach widoki i pompujące adrenalinę przygody na szlaku. Ucieczka od hałasu i stresu współczesnego życia jest dokładnie tym, czego potrzebuje Twoja dusza. A gdzie lepiej to zrobić niż w chłodnym, spokojnym i oszałamiającym naturalnym środowisku gór? Ale zanim wyruszysz na swoją kolejną przygodę, jest wiele do rozważenia - nie tylko w zakresie planowania podróży, ale także pakowania się na nią. Dlatego mamy dla Ciebie te podstawowe wskazówki, jak przygotować się do pierwszej lub kolejnej przygody z wędrówką.

Planuj z wyprzedzeniem

Nie bądź osobą, która pojawia się na szlaku bez wcześniejszego rozeznania. Wiedza o tym, co cię czeka, pomoże ci spakować odpowiedni sprzęt, uzyskać najlepsze informacje o warunkach na szlaku i zapobiec niepotrzebnym niespodziankom. Przed wyruszeniem na kolejną wędrówkę upewnij się, że wykonałeś następujące czynności.

  • Poznaj swój cel - Gdzie planujesz się udać? Jakie szlaki znajdują się w pobliżu? Jaka pora roku jest najlepsza dla Twojego celu? Upewnij się, że jesteś świadomy wszelkich zagrożeń, które mogą pojawić się w określonych porach roku. Na przykład, podczas pory monsunowej, powodzie błyskawiczne są bardzo realnym zagrożeniem.

  • Poznaj wymagania dotyczące zezwoleń - Wiele obszarów chronionych wymaga zezwoleń, a niektóre mogą mieć proces aplikacji online. Upewnij się, że wiesz o wszelkich wymaganiach dotyczących zezwoleń, a także o terminach, w których należy je złożyć. Jeśli przegapisz datę złożenia wniosku, możesz nie być w stanie wędrować kiedy chcesz.

  • Poznaj swój dzienny przebieg - Jeśli jesteś początkujący w wędrówkach z plecakiem, możesz zacząć powoli i dążyć do krótszych dziennych przebiegów. Pozwoli Ci to przyzwyczaić się do rygorów szlaku, w tym zwiększonego zmęczenia i obolałości. Gdy poczujesz się komfortowo z dziennym przebiegiem, zawsze możesz go zwiększyć.

Wartościowe jedzenie

Łatwo jest dać się złapać w chwili i zapomnieć o jedzeniu lub spakować wystarczająco dużo jedzenia. Jednak ważne jest, aby przynieść dużo jedzenia, ponieważ będziesz spalać więcej kalorii w górach ze względu na wzrost wysokości. Możesz również zużywać więcej energii na szlaku, ponieważ będzie on bardziej wymagający niż na niższych wysokościach. Dodatkowo rozważ zabranie ze sobą żywności, która nie wymaga gotowania, takiej jak orzechy, mieszanki, batony proteinowe. Możesz również zabrać dodatkowe jedzenie na wypadek, gdybyś Ty lub Twoi przyjaciele zachorowali. Zawsze możesz wymienić się jedzeniem z innymi wędrowcami, ale upewnij się, że sprawdzasz ich higienę jedzenia. Jeśli masz wątpliwości, najlepszą rzeczą do zrobienia jest przynieść własne jedzenie. A jeśli chodzi o jedzenie, które wymaga chłodzenia, zawsze możesz zapakować je w izolowaną torbę i trzymać w chłodni.

Sprawdź prognozę pogody

Łatwo jest dać się złapać w ekscytacji swoją podróżą i zapomnieć o sprawdzeniu prognozy pogody. Ponieważ będziesz w obszarze o mniejszej liczbie ludzi, nie będzie tak wielu stacji pogodowych w pobliżu. Oznacza to, że możesz mieć wolniejsze połączenie lub polegać na danych satelitarnych, które mogą nie być tak dokładne. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić prognozę z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że jesteś przygotowany na wszelkie ekstremalne warunki pogodowe. hipotermię, udar cieplny, błyskawice i powodzie błyskawiczne.

Zawsze zabieraj ze sobą apteczkę pierwszej pomocy

Wędrówki to ryzykowny sport i nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do wypadku. Oprócz zabrania standardowej apteczki, takiej jak bandaże, gaza i środki przeciwbólowe, możesz rozważyć zabranie dodatkowych rzeczy. Na przykład, możesz zabrać ze sobą środek odstraszający owady, jeśli wybierasz się w rejon, gdzie komary są powszechne, lek przeciwbiegunkowy, jeśli jesteś w miejscu, w którym możesz łatwo zachorować, lub lek na przeziębienie, jeśli znajdujesz się na wysokości, na której jesteś bardziej narażony na przeziębienie. Możesz również zabrać ze sobą dodatkową parę okularów, na wypadek gdybyś zgubił jedną parę lub się zepsuła. Z dodatkową parą nie będziesz musiał czekać na nowe okulary, możesz kontynuować wędrówkę w oczekiwaniu na nie. A jeśli jesteś z plecakiem i nie masz apteczki, możesz zapytać w punkcie pierwszej pomocy na szlaku, czy mają jakieś dodatkowe zapasy.

Noś odpowiednie buty

Upewnij się, że nosisz odpowiednie buty na swoją wycieczkę. Możesz chcieć nosić buty, które są wodoodporne, jeśli idziesz do deszczowego obszaru, lub te z dużą trakcją, jeśli idziesz do obszaru z dużą ilością luźnego żwiru. Jeśli wybierasz się w rejon, gdzie jest dużo śniegu, pamiętaj o spakowaniu butów zimowych. A jeśli wybierasz się do obszaru z cienkimi, skalistymi szlakami, wybierz trwałą parę butów, która może wytrzymać szlak. Jeśli nie wiesz, jaki typ butów przynieść, zapytaj innych ludzi, którzy byli w tym obszarze. Możesz także udać się do pobliskiego sklepu turystycznego i porozmawiać z pracownikami o tym, jakie buty są najlepsze na twoją wycieczkę.

Spray na insekty

Jeśli wybierasz się w rejon, gdzie jest dużo robaków, upewnij się, że zabrałeś spray na robaki. Nie chcesz zostać ugryziony, zwłaszcza, że niektóre owady przenoszą choroby. Dodatkowo, rozważ zabranie siatki na głowę, jeśli masz długie włosy lub nosisz czapkę z daszkiem. Pomoże to zablokować pluskwy i powstrzymać je przed dostaniem się do włosów. Możesz również użyć namiotu z moskitierą, jeśli wybierasz się do obszaru z dużą ilością komarów. Pomoże to utrzymać cię przed ugryzieniem i zachować swoje rzeczy przed zniszczeniem. Alternatywnie możesz znaleźć szlak, który jest mniej zaatakowany przez robaki. Zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować, jeśli chodzi o robaki.

Poznaj swoje ograniczenia

Jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi podczas wędrówek jest wychodzenie poza swoje granice. Jeśli nie znasz swoich ograniczeń i jak daleko możesz iść, możesz skończyć w kłopotach. Aby tego uniknąć, zacznij stopniowo przechodzić do długodystansowych wędrówek. Zacznij od jednodniowych wędrówek i weekendowych wycieczek z plecakiem. Następnie, gdy nabierzesz doświadczenia, możesz przejść do dłuższych wędrówek. Kiedy wybierasz się na swoją pierwszą wędrówkę, nie wykraczaj poza to, co uważasz, że możesz wytrzymać. To sprawi, że wędrówki będą przyjemniejsze i pomogą zbudować zaufanie do bardziej wymagających wędrówek w przyszłości. A jeśli jesteś nowy w wędrówkach, nie zapomnij zabrać ze sobą przyjaciela lub dwóch. Zawsze lepiej jest iść w grupie niż samemu.