Jak przygotować się do intensywnej wyprawy trekkingowejMyśląc o wyprawie, większość ludzi przywołuje obrazy pokrytych lodem szczytów i ośnieżonych szlaków. Choć jest to prawda w przypadku wielu wypraw, nie trzeba mieć śniegu, aby odbyć wymagającą wędrówkę. Na świecie jest wiele regionów górskich, w których przez cały rok panuje bardzo gorący klimat. Aby przygotować się do intensywnej wyprawy trekkingowej, będziesz musiał trenować swoje ciało, aby poradzić sobie z fizycznie wymagającymi działaniami przez dłuższy czas. Ten rodzaj wędrówki wymaga siły, wytrzymałości i hartu ducha. Jednak nagrody są tego warte: Te wyprawy często odbywają się w dziewiczych miejscach z zapierającymi dech w piersiach widokami. A po drodze poznasz nowych przyjaciół. Wymagająca wyprawa może być przerażająca, gdy podejmiesz ją po raz pierwszy. Ale po pomyślnym ukończeniu jednej z nich, stają się one o wiele mniej przerażające (i o wiele bardziej wciągające). Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do następnej wyprawy trekkingowej.

Utrzymuj swoje ciało w dobrej formie przed trekkingiem

Jeśli chcesz wędrować przez tygodnie lub miesiące naraz, musisz zacząć trenować do tego, jak tylko zarezerwujesz podróż. Jeśli nie jesteś sprawny przed rozpoczęciem trekkingu, twoje ciało będzie wyczerpane i będziesz miał większe ryzyko kontuzji.

Chociaż możesz zwiększyć swój poziom sprawności podczas podróży, prawdopodobnie nie zauważysz znaczącego postępu do końca wędrówki.

Podczas trekkingu w gorącym klimacie ważne jest, aby pozostać nawodnionym i unikać nadmiernego pocenia się. Pot jest naturalnym sposobem organizmu na schłodzenie się, ale usuwa również ważne minerały, takie jak sód i potas. Może to prowadzić do odwodnienia i innych problemów zdrowotnych. Aby tego uniknąć, pij dużo wody i unikaj noszenia zbyt wielu warstw odzieży.

Zrównoważona dieta

Jeśli chcesz osiągnąć swój potencjał fizyczny, musisz zasilić swoje ciało pożywnymi pokarmami. Doskonalenie się w wyprawie wymaga wysokiego poziomu energii, więc będziesz musiał jeść zrównoważoną dietę bogatą w węglowodany, białko i tłuszcz. Zbyt wysoki poziom sodu, cukru lub węglowodanów może przyczynić się do ekstremalnego pragnienia i zmęczenia, więc będziesz chciał uniknąć tych pokarmów. Jednak większość ludzi nie przyjmuje wystarczającej ilości błonnika, gdy podróżuje lub rozpoczyna ekstremalny reżim fitness. Powinieneś dążyć do spożywania co najmniej 30 gramów błonnika dziennie. Jedzenie dużej ilości warzyw, pełnych ziaren, fasoli, orzechów i nasion pomoże Ci osiągnąć ten cel.

Rozciągaj się i rozgrzewaj przed ćwiczeniami

Ćwiczenia, zwłaszcza gdy jesteś już sprawny, to jeden z najlepszych sposobów na przygotowanie się do wyprawy. Ale jeśli nie rozciągniesz i nie rozgrzejesz się odpowiednio przed rozpoczęciem ćwiczeń, zwiększasz ryzyko kontuzji. Ćwicząc codziennie, pomagasz pchać swoje ciało do granic możliwości, pozostając jednocześnie bezpiecznym. Pomaga również poprawić wytrzymałość, elastyczność i siłę. Aby prawidłowo rozgrzać się przed ćwiczeniami, wykonuj każde rozciąganie przez 15 do 30 sekund. Pamiętaj, aby rozciągać zarówno mięśnie, jak i ścięgna, aby zapobiec kontuzjom. W przypadku treningu siłowego, powinieneś również podnosić lżejsze ciężary z większą liczbą powtórzeń, aby zwiększyć swoją wytrzymałość.

Trenuj swoje mięśnie za pomocą ciężarków

Kiedy większość ludzi myśli o treningu siłowym, myślą o podnoszeniu dużych ciężarów. Chociaż jest to świetny sposób na zbudowanie mięśni, nie jest to jedyny sposób. Ćwiczenia takie jak joga i pilates również mogą pomóc Ci zbudować siłę i wytrzymałość. Przygotowując się do wyprawy, powinieneś budować swoją wytrzymałość poprzez podnoszenie lekkich ciężarów z jak największą liczbą powtórzeń. To zbuduje Twoją wytrzymałość i pomoże Ci uniknąć kontuzji.

Zdobądź odpowiedni sprzęt

Jeśli planujesz wędrówkę w szczególnie wymagającym klimacie lub środowisku, możesz chcieć zainwestować w specjalny sprzęt. Powinieneś przetestować różne marki, aby znaleźć odpowiednią odzież i obuwie na swoją wyprawę. Przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu upewnij się, że spełnia on Twoje potrzeby i jest bezpieczny w Twoim klimacie. Pamiętaj, że możesz wypożyczyć niektóre urządzenia, jeśli nie chcesz ich kupić. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku sportów ekstremalnych. Niektóre sprzęty, takie jak plecaki i śpiwory, są zbyt ważne, aby je wypożyczyć. Będziesz chciał uzyskać wysokiej jakości, który może przetrwać twoją wyprawę.

Na koniec

Trekking to świetny sposób na odkrywanie nowych miejsc i stawianie sobie wyzwań fizycznych. Aby przygotować się do wyprawy, powinieneś utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji poprzez regularne ćwiczenia. Powinieneś również stosować odżywczą dietę i rozgrzewać się przed ćwiczeniami. Możesz również trenować swoje mięśnie, podnosząc lekkie ciężary z jak największą liczbą powtórzeń. Po zakupie odpowiedniego sprzętu, jesteś gotowy do pracy. Pozostań nawodniony i weź go łatwo, gdy potrzebujesz przerwy. Mając na uwadze te wskazówki, jesteś na dobrej drodze do sukcesu trekkingowego.