Najlepszy plecak na wędrówki: Recenzje i porady dotyczące wyboru idealnegoPlanując wędrówkę, będziesz potrzebował plecaka outdoorowego, który sprosta zadaniu. Możesz kupić specjalne plecaki do wędrówek, ale każdy mocny i trwały plecak też się sprawdzi - o ile ma kilka istotnych cech. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym turystą, czy kimś, kto dopiero zaczyna, wybór odpowiedniego plecaka może sprawić, że wycieczka będzie przyjemniejsza. Dobry plecak turystyczny będzie lekki i będzie miał dużo dostępnego miejsca do przechowywania, a jednocześnie będzie oferował wentylację i wsparcie. W tym artykule omawiamy różne rzeczy, których należy szukać w świetnym plecaku turystycznym, wraz z kilkoma zaleceniami dotyczącymi produktów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka

Istnieją pewne cechy, których zawsze powinieneś szukać przy zakupie plecaka, niezależnie od jego przeznaczenia. Oto kilka najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów plecaka:

  • Objętość - Objętość plecaka odnosi się do całkowitej pojemności plecaka, która może być mierzona w litrach. Objętość plecaka powinna być odpowiednia do Twoich potrzeb - zbyt duża i będzie zbyt ciężka, zbyt mała i nie będziesz w stanie nosić wszystkiego, czego potrzebujesz.

  • Waga - Waga plecaka zależy od materiałów użytych do jego wykonania oraz rodzaju i rozmiaru pasków. Będziesz chciał poszukać plecaka, który jest tak lekki, jak to możliwe, ale nie jest zbyt delikatny. Jeśli uprawiasz turystykę pieszą, prawdopodobnie będziesz miał cięższy plecak, aby móc nosić więcej zapasów.

  • Komfort - Komfort plecaka zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i jakość zastosowanych pasków. Najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu komfortu plecaka jest noszenie go z pełnym obciążeniem.

  • Łatwość użytkowania - Plecaki mogą być otwierane i zamykane na wiele sposobów, ale najczęstszym z nich jest ładowanie od góry. Wiele nowoczesnych plecaków posiada również różne kieszenie, przegródki i zamki błyskawiczne, które pomagają w organizacji rzeczy.

  • Trwałość - Najlepsze plecaki są wykonane z mocnych i wytrzymałych materiałów, takich jak wysokiej jakości nylon. Szwy i szwy plecaka również powinny być mocne i trwałe, ponieważ są bardziej narażone na rozerwanie.

Plecaki wentylowane

Jeśli obawiasz się przegrzania podczas wędrówek, to możesz rozważyć zakup plecaka wentylowanego.

Tego typu plecaki posiadają dodatkowe otwory wentylacyjne na plecach. Nie jest to cecha, której powinieneś szukać w plecaku do codziennego użytku, ale jest to coś, co miłośnicy wędrówek powinni rozważyć zakup, ponieważ pomoże ci to zachować chłód.

Plecaki te są często używane podczas wielodniowych wędrówek, gdzie utrzymanie chłodu jest ważnym czynnikiem - jeśli będzie Ci zbyt gorąco, możesz się odwodnić, co może być niebezpieczne.

Wodoodporny

Jeśli planujesz wędrówki w deszczowych lub wilgotnych warunkach, będziesz chciał się upewnić, że twój plecak jest wodoodporny. Chociaż większość plecaków nie jest w pełni wodoodporna, możesz kupić wodoodporny pokrowiec na plecak, aby twoje rzeczy pozostały suche.

Należy pamiętać, że nie wszystkie plecaki są w pełni wodoodporne. Większość plecaków może być wodoodporna, co oznacza, że zamoczy się w środku od wody z zewnątrz, ale nie od wewnątrz ze względu na różnicę w ciśnieniu powietrza.

Jeśli wędrujesz w deszczowych warunkach, możesz rozważyć zakup plecaka z konstrukcją roll-top. Plecaki te posiadają sznurek ściągający, który można zwinąć na górze plecaka, aby nie przepuszczał wody.

Należy jednak pamiętać, że nawet wodoodporne plecaki mogą przemakać. Jeśli wędrujesz w deszczowych warunkach, ważne jest, aby obserwować plecak i upewnić się, że nie jest on zbyt ciężki od wody.

Siła

Konstrukcja plecaka jest ważnym czynnikiem określającym, jak długo będzie on trwał. Będziesz chciał poszukać plecaka, który jest wykonany z mocnych i trwałych materiałów, takich jak nylon.

Chociaż nylon jest powszechnym i niedrogim materiałem, jest również mocny i lekki. Warto również poszukać plecaka, który jest dobrze zszyty i posiada mocne szwy.

Jeśli wędrujesz w trudnych i skalistych warunkach, możesz rozważyć zakup plecaka wykonanego z grubszego materiału, takiego jak wytrzymały nylon.

Jak wybrać właściwy rozmiar

Jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia przy wyborze plecaka jest decyzja o rozmiarze. Większość plecaków występuje w małych, średnich i dużych rozmiarach, przy czym każdy rozmiar oferuje nieco inną pojemność całkowitą.

Małe plecaki mają zazwyczaj od 10 do 20 litrów, natomiast duże plecaki mają zazwyczaj ponad 30 litrów. Jeśli dopiero zaczynasz wędrówki, mały plecak prawdopodobnie wystarczy do Twoich potrzeb.

Jeśli jednak planujesz wędrować przez kilka dni lub nosić dużo zapasów, możesz chcieć kupić duży plecak, który pomoże Ci przenieść więcej przedmiotów.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki rozmiar kupić, najlepiej jest przymierzyć różne plecaki i wybrać ten, który jest najwygodniejszy. Należy nosić plecak w pełni załadowany, ponieważ jest to najlepszy sposób, aby określić, czy jest to odpowiedni rozmiar dla Ciebie.

Zalecenia dotyczące plecaków

Jeśli planujesz wycieczkę pieszą, będziesz musiał kupić plecak. Podczas gdy każdy stary plecak będzie działał, jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Oto niektóre z najlepszych plecaków turystycznych na rynku dzisiaj:

  • Najlepszy ogólny plecak do wędrówek to Osprey Men's Aether 85 Backpack. Ten plecak ma wszystko - jest lekki i trwały, ma mnóstwo miejsca do przechowywania, a nawet jest wodoodporny! Jest nieco droższy niż inne plecaki na rynku, ale jest wart swojej ceny.

  • Najlepszym plecakiem na wędrówki w ciepłe dni jest Osprey Women's Aura 50 Backpack. Ta torba ma dużą ilość wentylacji, co czyni ją idealną torbą na wędrówki w ciepłe dni.

  • Najlepszym małym plecakiem do wędrówek jest Osprey Men's Daylite Backpack. Ten plecak jest mniejszy, ale nadal wytrzymały na krótsze wędrówki.

  • Najlepszym dużym plecakiem turystycznym jest Osprey Women's Xenith 88 Backpack. Ten plecak jest wystarczająco duży dla każdej długoterminowej wycieczki pieszej.

  • Najlepszym budżetowym plecakiem turystycznym jest Granite Gear Crown 2 Backpack. Ten plecak jest trwały i lekki, a do tego w świetnej cenie!