Rodzaje kijów do nordic walking: Wszystko, co musisz wiedziećNordic walking to doskonała aktywność dla poprawy równowagi, siły i wytrzymałości sercowo-naczyniowej. To także świetny sposób na zbudowanie mięśni w nogach i górnej części ciała. Dlatego jeśli szukasz urozmaicenia do swojej rutyny treningowej i doświadczenia nowych korzyści z regularnych ćwiczeń, to przyjrzyj się bliżej zaletom nordic walking. Oprócz tego, że jest to doskonała aktywność cardio spalająca tłuszcz (zwłaszcza w połączeniu z treningiem pod górę), nordic walking jest bardzo korzystny dla Twoich mięśni i stawów. Połączenie powolnego joggingu i szybkiego marszu pomaga spalić więcej kalorii, jednocześnie uzyskując te same korzyści, co tradycyjne bieganie lub inne ćwiczenia o dużej sile uderzenia. W tym artykule poznamy różne rodzaje kijków do nordic walking dostępnych obecnie na rynku, a także ich wady i zalety.

Czym są kije do nordic walking?

Kije do nordic walking są używane do wspomagania chodzenia i zwiększania ogólnej intensywności ćwiczeń. Są one powszechnie używane w sportach takich jak narciarstwo biegowe, turystyka i wędrówki z plecakiem, a także przez osoby, które wracają do zdrowia po kontuzji. Kijki są używane na wiele sposobów w zależności od aktywności. W nordic walking kijki trzyma się na wysokości ramion, jeden przed, a drugi za ciałem. Używa się ich do zwiększenia intensywności chodzenia i zapewnienia stabilności. Kije do nordic walking mogą mieć stałą lub regulowaną długość i są dostępne w różnych rozmiarach. Kije o stałej długości są specjalnie zaprojektowane do nordic walking i zazwyczaj wykonane są z mocnego włókna węglowego. Kije o regulowanej długości mogą być używane do innych aktywności, takich jak wędrówki i wędrówki z plecakiem, a także do codziennego chodzenia. Zazwyczaj mają bardziej miękką, gumowaną powierzchnię dla lepszej przyczepności na różnych rodzajach terenu. Kije regulowane są 3- lub 4-sekcyjne.

Kije składane

Składane kije to rodzaj kijów, które chcesz używać do chodzenia po szlakach, wędrówek i plecaków. Kije te składają się, dzięki czemu można je zabrać do samolotu, pociągu i autobusu. Składane kije posiadają również gumowany uchwyt, dzięki czemu są wygodniejsze w trzymaniu. Niektóre składane kije są teleskopowe, co oznacza, że mają segmenty, które są teleskopowe, a niektóre kije mają mechanizm skręcania. Kiedy używasz tych kijów, można je dostosować do różnych wysokości. Są to najlepsze składane kije do użycia, jeśli planujesz używać ich tylko do chodzenia po szlakach i górach. Nie są one zalecane do Nordic Walking.

Kije o stałej długości

Te kije są dostępne w różnych długościach - zwykle między 75 a 100 centymetrów. Są one wykonane specjalnie do nordic walking i nie będziesz mógł ich regulować. Upewnij się, że masz odpowiednią długość dla swojego wzrostu. Długość kija powinna być równa długości Twojego ramienia od czubka środkowego palca do zgięcia w łokciu. Pozwoli Ci to zachować prawidłową postawę podczas chodzenia i uniknąć kontuzji. Patrząc na kije, upewnij się, że mają korkową lub piankową rączkę, ponieważ są one wygodniejsze do trzymania. Możesz również zaopatrzyć się w pasek na nadgarstek, który zapobiegnie wyślizgiwaniu się kijków i wypadaniu ich z dłoni, gdy dłonie się spocą.

Kije z uchwytem na rękę

To najtańsze kije do nordic walking. Wykonane są z aluminium, więc są nieco cięższe niż kije z włókna węglowego, ale to dobra opcja, jeśli masz napięty budżet. Kij jest przymocowany do miękkiej pianki lub korkowej rączki, co ułatwia trzymanie kija przez dłuższy czas. Ten typ kija nie jest przeznaczony do nordic walking, więc będziesz chciał uważać na postawę. Możesz używać ich do chodzenia, joggingu i wędrówek, ale powinieneś uważać, aby nie przeciążyć ramienia.

Który typ kijków do nordic walking jest najlepszy?

Kijki do nordic walking o stałej długości są generalnie najlepszym wyborem dla większości osób. Są one najwygodniejsze, pozwalają na przyjęcie najlepszej postawy i są zazwyczaj najbardziej opłacalną opcją. Jeśli uprawiasz turystykę lub chodzisz po nierównym terenie, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w parę kijków teleskopowych, ponieważ można je skrócić w razie potrzeby. Jeśli dopiero zaczynasz chodzić z kijkami lub wracasz do zdrowia po kontuzji i chcesz uniknąć wywierania zbyt dużego nacisku na stawy, to rozciągnięte kije do nordic walking mogą być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Zastosowanie

Kije do nordic walking są świetne dla zdrowia sercowo-naczyniowego, wytrzymałości mięśniowej i zdrowia stawów. Mogą być używane przez prawie każdego, a potrzebny sprzęt jest tani. Nordic walking może być wykonywany prawie wszędzie, a jego intensywność może być zwiększona przy użyciu kijków. Może być stosowany jako ćwiczenie rozgrzewające lub jako część regularnej rutyny treningowej. Istnieje wiele korzyści z nordic walking. Może poprawić zdrowie układu krążenia, pomóc w utracie wagi, a nawet obniżyć ryzyko chorób serca. Może również poprawić wytrzymałość mięśni w górnej części ciała, dolnej części pleców i nogach. Może również obniżyć ryzyko uszkodzenia stawów, takich jak uszkodzenia kolan i choroba zwyrodnieniowa stawów. Dla tych, którzy chcą poprawić swoje zdrowie, ale nie mogą regularnie chodzić na siłownię, kije do nordic walking są świetną opcją.