Niezbędna lista rzeczy do pakowania na wędrówki górskiePrawdopodobnie masz ogólne pojęcie o tym, czego będziesz potrzebować podczas następnej górskiej wędrówki: solidne buty, wodoodporna kurtka, kapelusz i rękawiczki, a także kilka przekąsek. Ale jest tak wiele drobnych szczegółów, które mogą sprawić, że Twoja wycieczka stanie się przełomowa. Spakowanie odpowiednich warstw odzieży, systemu hydracyjnego i innych materiałów jest niezbędne, jeśli chcesz wrócić do domu ze wspaniałymi wspomnieniami zamiast pobytu w szpitalu. Tak trudne, jak może być przyniesienie wszystkiego, czego potrzebujesz, nie sprawiając, że twoja torba czuje się jak eksplodujący samochód klauna, jeszcze trudniejsze jest zawężenie listy niezbędnych rzeczy na następną podróż. Najlepszy sposób, aby uniknąć zapomnienia czegoś ważnego? Stwórz listę kontrolną ze wszystkich swoich poprzednich podróży i doświadczeń jako wędrowca. Nawet jeśli uważasz, że coś nie przyda się w przyszłości, zapisz to teraz! Od tej pory ten artykuł powinien służyć jako pomocny punkt odniesienia dla wszystkich nadchodzących wycieczek w dziką naturę.

Zmiana ubrania

Wszyscy wiemy, jak bardzo jednodniowa wędrówka może pokazać emocje osoby. Niezależnie od tego, czy wędrowałeś przez trzy godziny, czy trzy dni, będziesz spocony, zabłocony i zmęczony. Mógłbyś zmieniać ubrania co godzinę i nadal nie być w swojej najczystszej postaci, ale przyniesienie zmiany ubrania jest łatwym sposobem, aby pomóc ci poczuć się bardziej zrelaksowanym i swobodnym, gdy jesteś w środku wyprawy.

Większość z nas nie myśli o tym, że ubrania stają się mokre, gdy wilgotność jest wysoka, i mogą faktycznie wpływać na sposób, w jaki twoje ciało reguluje ciepło. Przyniesienie zmiany ubrania pomoże zmniejszyć zależność od dezodorantu i pozwoli ci czuć się świeżo, nawet jeśli się pocisz. Dzięki temu unikniesz niekomfortowej sytuacji, jeśli utkniesz w ciasnej przestrzeni, takiej jak jaskinia, bez możliwości wyczyszczenia ubrań.

Buty turystyczne

Będziesz wędrować po wszystkich rodzajach powierzchni, od brudu i skał po śnieg i lód, które mogą spowodować spustoszenie w Twoich stopach. Możesz uniknąć pęcherzy i innych problemów ze stopami, takich jak zapalenie ścięgien i złamania, nosząc wygodne, trwałe i wspierające buty turystyczne, które mogą wytrzymać teren, po którym wędrujesz. Upewnij się, że nosisz parę butów przez kilka godzin przed wędrówką, aby upewnić się, że pasują prawidłowo, i przełamać je przed wędrówką.

Dobra para butów turystycznych zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo przez wiele lat. To inwestycja, która zwróci się za każdym razem, gdy pójdziesz na wędrówkę, utrzymując stopy wolne od bólu i obrażeń.

Wodoodporna kurtka i spodnie

Nie chcesz, aby twoje ubrania były wodoodporne; chcesz, aby były wodoodporne. Może to być trochę ekstremalne, aby przynieść wodoodporną kurtkę i spodnie. Jednak posiadanie wodoodpornej odzieży jest niezbędne podczas wędrówek w wilgotnym klimacie. Nawet jeśli nie pada, górskie potoki są często zasilane przez pobliski lodowiec, więc pozostają lodowate, nawet w lecie. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że przejdziesz przez plamę błota lub złapiesz stopę w kałuży. Wodoodporna odzież sprawi, że Twoja skóra pozostanie sucha, co może zapobiec wychłodzeniu i hipotermii.

Jeśli nie masz wodoodpornej kurtki lub spodni, możesz zabrać ze sobą poncho przeciwdeszczowe lub plastikowe torby, które można umieścić na ubraniach, aby utrzymać je suche w przypadku niespodziewanej ulewy.

Przekąski turystyczne

Wędrówki wymagają dużo energii, ale nie chcesz przesadzić z ciężkim posiłkiem przed lub podczas wędrówki. Zamiast tego przynieś kilka lekkich przekąsek, które możesz jeść co kilka godzin lub mieszankę szlaków, aby utrzymać poziom energii. Trail mix jest świetny, ponieważ zawiera różne orzechy, nasiona i suszone owoce, które dostarczą Ci odpowiednią ilość białka i węglowodanów, a także błonnika. Wybierając przekąski, upewnij się, że nie muszą być przechowywane w lodówce i że są łatwe do spakowania, więc nie tracisz czasu.

Przenośne nawodnienie

Jeśli zamierzasz wędrować dłużej niż kilka godzin, dobrym pomysłem jest spakowanie przenośnego systemu hydracyjnego. Pozwoli Ci to wypić więcej wody bez konieczności zatrzymywania się i robienia przerwy na znalezienie źródła wody. Istnieje kilka rodzajów przenośnej hydracji, w tym plecaki hydracyjne, pęcherze wodne i plecaki hydracyjne. Wybierz najlepszą opcję dla siebie i swojej grupy, w oparciu o ilość wody, której każda osoba potrzebuje podczas wędrówki. Dobrą zasadą jest wypijanie około litra wody na osobę dziennie. Upewnij się, że przynosisz tabletki oczyszczające wodę podczas wędrówek w mniej rozwiniętych obszarach. Wędrówki w lecie oznaczają, że prawdopodobnie będziesz potrzebował więcej wody niż w zimie. Dzieje się tak dlatego, że będziesz się znacznie bardziej pocić, co może doprowadzić do odwodnienia i wyczerpania, zwłaszcza jeśli wędrujesz na dużej wysokości.

Oświetlenie/Nawigacja

Kiedy wędrujesz po górach, musisz mieć niezawodne i łatwe w użyciu źródło oświetlenia, aby widzieć w ciemności. Niezależnie od tego, czy wędrujesz przy słabym oświetleniu, czy podczas silnej ulewy, latarka uchroni Cię przed potknięciem się lub upadkiem ze stromego zbocza. A kiedy wędrujesz z plecakiem, potrzebujesz światła, które może zwolnić miejsce w plecaku na inne zapasy. Latarka czołowa to świetna opcja, która pozwoli Ci uwolnić ręce do innych zadań.

Mapy są ostatecznym narzędziem do wędrówek, ale nie zawsze są dokładne i znane są z tego, że zostały zgrane lub utracone. Możesz pobrać i stworzyć aplikacje turystyczne, takie jak Bearfoot, które pozwalają śledzić kroki i zapisywać obszary zainteresowania, takie jak źródła wody, szczyty górskie i pobliskie dzikie zwierzęta. Przyda się to również, jeśli wędrujesz z grupą i chcesz się rozdzielić.

Zestaw do pielęgnacji stóp

Zestaw do pielęgnacji stóp może brzmieć jak masa niepotrzebnych gratów, ale podziękujesz sobie, jeśli go użyjesz. Kiedy chodzisz po nierównym terenie, takim jak skały, korzenie i śnieg, twoje stopy mogą dostać lanie. Możesz uniknąć pęcherzy, nosząc odpowiednie skarpety i utrzymując je w suchości za pomocą pudru do stóp. Zestaw do pielęgnacji stóp może również pomóc w zapobieganiu infekcjom w przypadku nadepnięcia na coś ostrego lub ukąszenia przez owada. Zestaw do pielęgnacji stóp można znaleźć w Internecie lub w sklepie sportowym.

Agrafki, mała apteczka, chusteczki z alkoholem, taśma sportowa, moleskin, maść antyseptyczna, eliminator skurczów stóp/palców, pilnik do stóp, dodatkowa para suchych skarpet, proszek do stóp i para nożyczek to tylko niektóre z przedmiotów, które można dodać do zestawu do pielęgnacji stóp.