Jak zacząć: Nordic Walking dla początkującychSzukasz sposobu, aby wyjść z domu, pozostać aktywnym i cieszyć się wspaniałym wypoczynkiem na świeżym powietrzu? W takim razie może nordic walking jest dla Ciebie. Ta wywodząca się ze Skandynawii forma aktywności polega na chodzeniu z kijkami w ręku lub na ramieniu. Jest to idealne połączenie tradycyjnego chodzenia z wędrówkami, wymagające mniej wysiłku fizycznego niż to pierwsze, ale więcej niż to drugie. Jednak większość osób, które próbują Nordic Walking, traktuje go również jako lekką formę treningu oporowego. Trzeba bowiem użyć siły ramion i górnej części ciała, aby poruszać się do przodu z kijkami. Aspirujący entuzjaści odniosą wiele korzyści fizycznych, uprawiając ten sport. Oczywiście nordic walking można uprawiać również na prostych szlakach górskich - najlepiej w dolinach. Przyjrzyjmy się bliżej, jak rozpocząć przygodę z tym sportem. Oczywiście podstawą są odpowiednie kije do nordic walking.

Co to jest Nordic Walking?

Nordic walking, znany także jako spacer nordycki, to forma aerobiku polegająca na chodzeniu ze specjalnymi kijkami, które umożliwiają ruch zarówno górnych, jak i dolnych partii ciała. Nordic walking uprawia się na łonie natury, a nie w sali gimnastycznej, i jest on odpowiedni dla osób w każdym wieku i o każdym poziomie sprawności fizycznej. Nordic Walking to rodzaj ćwiczeń aerobowych, które polegają na chodzeniu z wykorzystaniem specjalnych kijków. Nordic walking może poprawić kondycję sercowo-naczyniową, zwiększyć siłę mięśni i poprawić elastyczność. Kijki pomagają zwiększyć intensywność treningu, ponieważ ramiona i barki mogą brać udział w ćwiczeniu. Powoduje to większe obciążenie mięśni nóg, co może również poprawić ich siłę. Nordic walking można uprawiać na zewnątrz na trawie lub utwardzonej nawierzchni, a także wewnątrz pomieszczeń na bieżni lub gumowanej powierzchni do chodzenia. Nordic walking można uprawiać w różnych środowiskach i porach roku.

Czego można się spodziewać po nordic walking

Nordic walking jest świetny dla początkujących, ponieważ jest to łatwy sposób na powrót do ćwiczeń po kontuzji lub przerwie w treningach. Jest to również świetna forma ćwiczeń dla osób, które często podróżują i nie mają łatwego dostępu do siłowni, ponieważ można go uprawiać niemal wszędzie! Ćwiczenie z nordic walking to świetny sposób na podniesienie tętna, spalenie dużej ilości kalorii i poprawę ogólnego stanu zdrowia. Jak w przypadku każdego rodzaju ćwiczeń, możesz zwiększyć intensywność sesji, stawiając dłuższe kroki i używając cięższych kijków. Choć nordic walking nie przyniesie Ci takich efektów w budowaniu mięśni jak podnoszenie ciężarów, pomoże Ci poprawić równowagę, postawę i koordynację. Jest to również świetny sposób na wzmocnienie rdzenia i poprawę wydolności oddechowej, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na takie schorzenia jak astma.

Jak rozpocząć przygodę z Nordic Walking

Zanim zaczniesz uprawiać nordic walking, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt. Potrzebne Ci będą kijki do nordic walking, które są wystarczająco długie, abyś mógł je wygodnie trzymać podczas marszu. Powinny też mieć wygodny uchwyt i regulowany pasek na nadgarstek, aby nie wyślizgiwały się podczas marszu. Jeśli chodzi o ubranie, możesz nosić to, co lubisz, ale pamiętaj, aby unikać luźnych ubrań, które mogą zahaczać o kijki. Szorty są często lepszym wyborem niż spodnie, ponieważ ułatwiają poruszanie się. Warto też rozważyć założenie obuwia odpowiedniego do chodzenia na świeżym powietrzu. Aby rozgrzać się przed pierwszym spacerem, można wykonać kilka standardowych ćwiczeń, takich jak krążenia ramion, wypady i chwyty boczne. Jeśli chodzi o schładzanie się po spacerze, możesz postępować według tego samego schematu, wykonując kilka ćwiczeń rozciągających nogi, biodra i plecy.

Wskazówki dla początkujących

Gdy zaczynasz przygodę z nordic walking, staraj się chodzić w tempie, które jest wygodne i zrównoważone. Jeśli chodzi o postawę, staraj się utrzymywać proste plecy i rozluźnione ramiona. Podczas chodzenia staraj się angażować rdzeń. Gdy ćwiczenie stanie się bardziej komfortowe, można zwiększyć prędkość lub długość marszu. Pamiętaj jednak o robieniu częstych przerw, ponieważ nadmierny wysiłek może prowadzić do kontuzji. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nordic walking, zacznij od 5-10 minut dziennie i baw się różnymi technikami, aby znaleźć to, co będzie dla Ciebie najwygodniejsze. Możesz nawet spróbować chodzić z jednym kijkiem przez kilka sesji, jeśli tak jest dla Ciebie łatwiej. Pamiętaj, by stopniowo wydłużać czas i zwiększać intensywność ćwiczeń, w miarę jak nabierzesz wprawy w ich wykonywaniu.

Czy warto spróbować Nordic Walking?

Tak! Jeśli szukasz prostego sposobu na utrzymanie aktywności fizycznej, nordic walking jest świetnym rozwiązaniem. Jest to mało wymagające ćwiczenie, które wykorzystuje ciężar ciała jako opór do budowania siły, poprawy równowagi i zwiększenia elastyczności. Jeśli dopiero zaczynasz, pamiętaj, aby wszystko robić powoli. Zawsze możesz zwiększyć intensywność sesji lub chodzić przez dłuższy czas, gdy nabierzesz wprawy w wykonywaniu ćwiczeń. Nordic walking to świetna forma ćwiczeń dla każdego. Jest mało inwazyjny, można go wykonywać przez krótki czas i ma wiele korzyści dla zdrowia. Jest to także świetny sposób na aktywność fizyczną z przyjaciółmi i członkami rodziny, zwłaszcza jeśli podróżujesz lub nie masz dostępu do siłowni.