Jak bezpiecznie wędrować po górachWędrówki po górach wymagają innego przygotowania i treningu niż wędrówki w dolinach czy na pogórzu. Wędrówki górskie wiążą się z pokonywaniem stromych wzniesień, przekraczaniem rwących strumieni i poruszaniem się po skalistym terenie o niestabilnym podłożu. Ryzyko związane z wędrówkami górskimi wymaga innego zestawu umiejętności. Postępuj zgodnie z poniższym przewodnikiem, aby stać się bezpiecznym i pewnym siebie turystą górskim. Przeczytaj wskazówki, jak skutecznie wędrować po górach.

Przygotuj się do wędrówki

Wybierając się na wędrówkę po górskich szlakach, musisz być sprawny fizycznie, odpowiednio wyposażony i dobrze przygotowany. Niewłaściwy sprzęt lub nieodpowiedni poziom sprawności fizycznej mogą sprawić, że to, co powinno być przyjemną wycieczką, stanie się męczącym i niebezpiecznym doświadczeniem. Wędrowcy powinni być fizycznie i psychicznie przygotowani na wyzwania związane z wędrówkami górskimi. Jeśli planujesz wędrówkę szlakiem na dużej wysokości, zwłaszcza powyżej 5000 m n.p.m., musisz być w doskonałej kondycji fizycznej. Organizm ludzki może funkcjonować tylko na pewnym poziomie sprawności i może nie być w stanie funkcjonować na tak wysokim poziomie, jaki jest wymagany podczas wędrówek na dużych wysokościach.

Zawsze miej przy sobie tych kilka niezbędnych rzeczy

Istnieją pewne elementy wyposażenia, które zawsze należy mieć przy sobie podczas wędrówek górskich, niezależnie od warunków panujących na szlaku. Są one powszechnie nazywane niezbędnikami. Można je również wykorzystać do oceny poziomu przygotowania. W wielu klubach turystycznych obowiązują listy wyposażenia i regulaminy.

Przedmioty, które zawsze należy mieć przy sobie podczas wędrówek górskich:

  • Mapa - Dobra mapa terenu, po którym wędrujesz, pomoże Ci w nawigacji po szlakach i podejmowaniu decyzji, gdzie iść dalej. Urządzenia GPS są świetne, ale mogą się rozładować i zepsuć. Z drugiej strony, mapy papierowe są bardziej przyjazne dla środowiska i można je wykorzystać na więcej niż jedną wędrówkę.
  • Apteczka - Zawsze miej przy sobie apteczkę, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie będzie Ci potrzebna. Nigdy nie wiadomo, kiedy możesz skręcić kostkę lub skaleczyć się o ostry kamień. Najgorsze, co można zrobić, to próbować przetrwać i nie leczyć urazu.
  • Woda - musisz mieć przy sobie wystarczającą ilość wody, aby się nawodnić
  • Oświetlenie - na szlaku będziesz potrzebować niezawodnego źródła światła. Najlepszym rozwiązaniem są latarki czołowe, ponieważ pozwalają uwolnić obie ręce. Zawsze miej przy sobie dodatkowe baterie i upewnij się, że Twoja czołówka jest wodoodporna.
  • Schronienie - wędrówki na dużych wysokościach często wiążą się z silnym wiatrem i deszczem. Upewnij się, że masz niezawodne źródło schronienia, które wytrzyma silny wiatr i deszcz.
  • Zestaw naprawczy - upewnij się, że posiadasz narzędzia niezbędne do naprawy sprzętu turystycznego
  • Odżywianie - wędrówki na dużych wysokościach mogą powodować nudności i wymioty. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i częstym spożywaniu małych posiłków.
  • Dowód osobisty i gotówka - zawsze miej przy sobie dowód osobisty i niewielką ilość gotówki na wypadek, gdybyś się zgubił lub uległ wypadkowi i potrzebował skorzystać z płatnego telefonu.

Bądź nawodniony

Pamiętaj, aby zawsze pić dużo wody przed, w trakcie i po wędrówce. Na większych wysokościach powietrze jest cieńsze, a zwiększony wysiłek potrzebny do wędrówki może spowodować, że będziesz się bardziej pocić i tracić więcej płynów. Najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu jest zabranie ze sobą na wędrówkę źródła wody. Jeśli wędrujesz z grupą, warto wyznaczyć osobę, która będzie dostarczać wodę. W ten sposób nie dojdzie do sytuacji, w której wszyscy będą próbować pić w tym samym czasie. Istnieją także plecaki hydracyjne, butelki i saszetki, które pomagają wygodniej przechowywać i przenosić wodę.

Zaplanuj trasę i sprawdź aktualne warunki

Ważne jest, aby przed wyruszeniem na wędrówkę zapoznać się z trasą, którą zamierzasz przebyć. Upewnij się, że wiesz, ile czasu zajmie Ci wędrówka, jaka jest trudność szlaku i jakie jest ukształtowanie terenu. Dowiedz się także, czy w okolicy nie było ostatnio pożarów lub powodzi. Jeśli wybierasz się na szlak, na którym nigdy wcześniej nie wędrowałeś, warto wybrać się z grupą. Wędrówka z grupą nie tylko zapewni Ci bezpieczeństwo, ale także da szansę na nawiązanie nowych znajomości. Wędrówki w grupie pozwolą także podzielić się kosztami wyposażenia, takiego jak apteczka czy urządzenie GPS.

Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt

Ważne jest, aby upewnić się, że podczas wędrówki w góry masz przy sobie odpowiedni sprzęt. Oznacza to nie tylko posiadanie odpowiedniego sprzętu, ale także umiejętność jego właściwego używania. Jeśli wędrujesz z grupą, upewnij się, że wszyscy mają odpowiedni sprzęt. Nie musisz kupować drogiego sprzętu przed wędrówką. Możesz wypożyczyć sprzęt od znajomego lub kupić używany w sklepie z używanym sprzętem. Upewnij się tylko, że sprzęt, który posiadasz, jest w dobrym stanie.

Wiedz, jak reagować w nagłych wypadkach

Przygotowanie się na wypadek sytuacji awaryjnej jest częścią procesu planowania. Wiedza o tym, jak postąpić w różnych sytuacjach awaryjnych, pomoże zachować bezpieczeństwo. Upewnij się, że masz apteczkę pierwszej pomocy, wodę do picia i sposób na wysłanie sygnału o pomoc. Jest też kilka innych rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się na wypadek sytuacji awaryjnych podczas wędrówki. Znajdź w grupie wędrowców kogoś, kto ma doświadczenie medyczne (może to być lekarz lub pielęgniarka) i zapytaj, czy w razie potrzeby nie zechciałby pojechać z Tobą na wezwanie pierwszej pomocy. Upewnij się, że masz partnerów do wędrówki, którzy znają zasady pierwszej pomocy i resuscytacji oraz wiedzą, kiedy zadzwonić pod numer 911. Upewnij się, że masz przy sobie odpowiedni sprzęt i wiesz, co z nim zrobić, gdy zajdzie taka sytuacja.