Sprzęt turystyczny, którego potrzebujesz na następną przygodęJeśli właśnie skończyłeś zwiedzać dzikie tereny Kanady i chcesz znaleźć nowe miejsce, do którego chciałbyś wrócić, lub jesteś mieszkańcem miasta, który lubi uciec od wszystkiego raz na jakiś czas, jest wiele miejsc na ziemi, gdzie możesz uprawiać turystykę pieszą. A jeśli lubisz być na zewnątrz, odkrywać naturę, a może nawet uzyskać pompę adrenaliny z niektórych action-packed szlaków i wspinaczki, to turystyka będzie zdecydowanie dla Ciebie. Istnieje tak wiele niesamowitych miejsc na całym świecie do wędrówek, że trudno jest śledzić je wszystkie: Niektóre mają szlaki dżungli pełne niebezpiecznych pnączy, błotnistych ścieżek ze stromymi spadkami i śliskimi zboczami; inne mają kruche górskie ścieżki i spacery po lodowcu. Niezależnie od rodzaju wędrówki, której szukasz, każdy znajdzie coś dla siebie. Więc czytaj dalej, aby uzyskać kilka wskazówek i sztuczek na temat tego, jaki sprzęt turystyczny jest najlepszy dla Twojej następnej przygody!

Przygotuj się zanim wyruszysz

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wiedzieć, zanim pójdziesz na wędrówkę, jest to, jak będzie wyglądał teren. Nie chcesz pojawić się na wycieczce, oczekując, że będzie to spokojny spacer przez ładny, zielony las, a następnie znaleźć się w miejscu, które wygląda jak uderzone przez huragan. Musisz również upewnić się, że masz odpowiedni sprzęt do warunków, w których będziesz wędrować. Na przykład, wysokie temperatury mogą oznaczać, że będziesz chciał lżejsze ubrania i więcej wody z tobą, niż jeśli wędrujesz w zimnej pogodzie. Musisz też upewnić się, że jesteś fizycznie przygotowany do wędrówki. Jeśli nie jesteś sprawny, możesz zacząć od krótszych wycieczek lub spacerów, zanim zwiększysz dystans.

Apteczka

Apteczka z bandażami, maściami i innymi niezbędnymi rzeczami do zatrzymania krwawienia jest absolutną koniecznością. Dobrze jest też zainwestować w mini zestaw survivalowy z takimi rzeczami jak nóż, podpałka i trochę liny. Do tego dochodzi butelka z wodą lub plecak hydracyjny, abyś mógł się nawodnić, a także coś do jedzenia, jeśli wybierasz się na dłuższą wędrówkę. Przyda się również mapa i kompas lub urządzenie GPS, ale upewnij się, że wiesz, jak z nich korzystać. I, w zależności od tego, gdzie wędrujesz, możesz chcieć mieć przy sobie latarkę, gdy robi się ciemno lub czołówkę, gdy robi się zbyt gorąco, by nosić czapkę lub kask. Aparat fotograficzny jest również niezbędny, aby uchwycić niektóre z najbardziej niesamowitych widoków, które zobaczysz.

Buty

Dobrze jest zainwestować w dobre buty turystyczne na następną przygodę. Możesz mieć kilka pomysłów na to, jaki typ butów chcesz nosić, ale będziesz chciał się upewnić, że są one wodoodporne, oferują pewne wsparcie kostki i są oddychające. Świetna para butów będzie wygodna, trwała i będzie chronić Twoje stopy i kostki, zapewniając jednocześnie dobrą trakcję. Nie zapominaj jednak o tym, aby zapoznać się z nowymi butami, zanim założysz je na wędrówkę. Rozbij je wokół domu i podczas lekkiego spaceru, aby uniknąć obrażeń.

Upewnij się również, że buty są odpowiednio dopasowane. Noś je po domu ze skarpetami, w których będziesz wędrował, aby upewnić się, że są odpowiednio dopasowane. Upewnij się, że nie są zbyt ciasne, ale również nie próbuj zmuszać swojej stopy do pary, która jest zbyt luźna. Powinieneś być w stanie poruszyć palcami, ale nie dużo więcej niż to.

Szorty

Jeśli wybierasz się na cieplejszą wędrówkę, może mieć sens noszenie szortów. Poznaj różne opcje dostępne dla Ciebie i znajdź parę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Szorty turystyczne są dostępne w różnych odcieniach i materiałach, więc możesz wybrać szorty, które będą chronić Cię przed słońcem, a także będą oddychać. Poszukaj pary, która jest lekka i zawiera wbudowany pasek.

Będziesz także chciał upewnić się, że znajdziesz parę, która ma kieszenie na telefon i wszelkie inne niezbędne rzeczy, które możesz mieć przy sobie. Szorty turystyczne są również dostępne z różnymi długościami nóg i stylami, więc możesz wybrać parę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Koszulka

Podstawowy t-shirt jest niezbędnym elementem sprzętu turystycznego. Może być używany jako bandaż do ochrony rany, ręcznik do osuszenia się lub koszulka do spania, gdy jesteś na zewnątrz. Będziesz chciał również wybrać ciemny kolor lub czarny, aby osłonić się przed promieniami UV.

Nie musisz wydawać fortuny na koszulkę turystyczną, ale upewnij się, że ma dobre dopasowanie. Nie chcesz, aby był zbyt luźny lub zbyt ciasny, ale także upewnij się, że nie jest zbyt krótki. Koszulka o średniej długości zakryje dolną część pleców i zapewni Ci ochronę podczas wędrówek.

Woda i przechowywanie

Woda jest oczywiście must-have podczas wędrówki, i będziesz chciał się upewnić, że masz wystarczająco dużo wody pod ręką, aby przetrwać całą wędrówkę. Powinieneś także mieć sposób na noszenie wody ze sobą, czy to będzie butelka na wodę, czy plecak hydracyjny. Pakiet hydracyjny jest dobrym rozwiązaniem, jeśli wędrujesz w ciepłym klimacie i nie chcesz nosić butelek z wodą. W ten sposób możesz po prostu przypiąć rurkę do plecaka i pić z niej bez konieczności zdejmowania plecaka. Jeśli jesteś w chłodniejszym klimacie, możesz chcieć nosić ze sobą butelki z wodą.

Dobrą zasadą jest noszenie co najmniej litra wody na każdą godzinę wędrówki. Jeśli wiesz, że szlak, którym wędrujesz, przechodzi przez pustynię, będziesz chciał nosić ze sobą więcej wody.

Kompas i mapa

Będziesz chciał się upewnić, że masz ze sobą kompas i mapę podczas wędrówki. Czy wydrukować mapę z domu lub użyć aplikacji mapy w telefonie, będziesz chciał mieć mapę z tobą na wypadek, gdybyś się zgubił. Kompas pomoże Ci znaleźć drogę powrotną do szlaku, jeśli się zgubisz. Możesz użyć kompasu, aby pomóc Ci w nawigacji i znaleźć drogę, jeśli jesteś na nieznanym szlaku.

Mapa może pomóc Ci w zaplanowaniu trasy, pokazując pobliskie punkty orientacyjne i dając Ci ogólne pojęcie o tym, jak długo potrwa wędrówka. Posiadanie przy sobie kompasu i mapy pomoże Ci zachować bezpieczeństwo i uniknąć zgubienia się. Może również pomóc w nawigacji po trudnym terenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.