Najlepsze kije do Nordic Walking: Twój przewodnik po najwyżej ocenianych kijach do nordic walkingGdy wybierasz się na szlaki, nordic walking może być doskonałym sposobem na zwiększenie kondycji i wytrzymałości. W przypadku tego rodzaju ćwiczeń będziesz chodzić z kijkami, co zmusi Twoje górne partie ciała i mięśnie rdzenia do cięższej pracy niż zwykle. Rezultat? Spalisz więcej kalorii i nabierzesz kondycji znacznie szybciej niż podczas zwykłego spaceru. Wraz z rosnącą popularnością, istnieje obecnie wiele marek, które oferują kije do nordic walking dla różnych typów użytkowników. Niezależnie od tego, czy jesteś zwykłym turystą, czy częstym wędrowcem, który lubi wyzwania na trudnym terenie, powinieneś być w stanie znaleźć idealną parę kijków dla siebie bez rozbijania banku! Bez względu na to, jaki rodzaj terenu preferujesz, czy są to góry czy lasy, istnieje wiele korzystnych powodów, aby zacząć włączać nordic walking do swojej rutyny.

Buduj wytrzymałość i siłę

Nordic walking to rodzaj fitnessu, który wykorzystuje dwusekcyjne kijki do zwiększenia siły, wytrzymałości i równowagi poprzez zaangażowanie górnej części ciała. Kije zostały zaprojektowane do chodzenia z naturalnymi wzorcami, a nie do biegania, więc zawsze należy stosować odpowiednią technikę. Podczas chodzenia, kije działają jako wsparcie, zwłaszcza gdy idziesz pod górę lub po nierównym terenie. Możesz zwiększyć intensywność swoich treningów używając cięższych kijów. Z reguły cięższe kije sprawiają, że górna część ciała pracuje ciężej, ponieważ trzeba użyć więcej siły, aby je wymachiwać. Im bardziej sprawny jesteś, tym łatwiej jest chodzić z cięższymi kijami.

Poprawiają równowagę i stabilność

Podczas gdy na zwykłym spacerze ręce są wolne, w przypadku nordic walking w każdej ręce trzymasz kijki. Angażując w ten sposób górną część ciała, w naturalny sposób wzmacniasz mięśnie rdzenia, co pomoże Ci poprawić równowagę i stabilność, zwłaszcza na nierównym podłożu. Jest to również świetny sposób na poprawę postawy. Gdy trzymasz swoje kije, upewnij się, że trzymasz łokcie lekko zgięte i ustawione blisko ciała. Powinieneś również zachować lekkie zgięcie w kolanach, zwłaszcza gdy idziesz pod górę. Dzięki temu mięśnie rdzenia będą zaangażowane, co pozwoli Ci zużywać mniej energii przy tej samej prędkości i dystansie.

Pomoc w postawie

Kiedy chodzisz z kijkami, naturalnie unosisz górną część ciała w lepszej postawie. Angażując mięśnie pleców, naturalnie wyprostujesz swój kręgosłup, co może pomóc ci poprawić postawę i zmniejszyć ból pleców. Jeśli masz złą postawę, możesz również skorzystać ze wzmocnienia mięśni pleców. Może to również pomóc, jeśli masz ból górnej lub dolnej części pleców.

Cardio fitness

W przeciwieństwie do zwykłego chodzenia, kije do nordic walking zapewniają stały nacisk na górną część ciała. Zwiększa to tętno i ilość kalorii, które spalasz w ciągu jednej sesji. Aby zmierzyć swoje tętno podczas nordic walking, policz puls przez 10 sekund, a następnie pomnóż tę liczbę przez 6. Możesz również użyć monitora tętna, aby śledzić swoje tętno, co pomoże Ci określić intensywność Twoich treningów.

Mięśnie pracujące podczas nordic walking

Nordic walking to ćwiczenie całego ciała, więc podczas spaceru zaangażowane będą wszystkie mięśnie. Szczególnym wyzwaniem będzie Twoja górna część ciała, ponieważ trzymasz kijki obiema rękami i pochylasz się do przodu.

Nogi również będą pracować, ale nie tak intensywnie jak górna część ciała. Nordic walking jest formą ćwiczeń o niskim stopniu oddziaływania i świetnie nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć.

Jak wybrać najlepsze kije do nordic walking?

Jeśli chcesz zacząć uprawiać nordic walking, najpierw będziesz musiał wybrać najlepsze kijki do chodzenia dla swoich potrzeb. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę:

  • Długość: Kije do nordic walking są dostępne w różnych opcjach długości, więc możesz wybrać parę, która najlepiej pasuje do Twojego wzrostu. Dłuższe kije pozwalają na bardziej zrelaksowany krok, natomiast krótsze pomogą Ci bardziej zaangażować biodra.
  • Uchwyt: Wybierając uchwyt, masz dwie główne opcje: korek lub piankę. Możesz również wybrać pomiędzy uchwytem obrotowym i nieobrotowym. Korek to naturalny materiał, który jest świetny dla osób, które mają spocone dłonie. Pianka jest bardziej trwałą opcją, szczególnie dla tych, którzy mają suche ręce.
  • Waga: Waga kijów będzie zależeć od Twojej siły i poziomu sprawności. Na przykład, początkujący powinni rozważyć użycie lżejszych kijów w miarę budowania swojej siły.

Zastosowania

Nordic walking jest świetnym sposobem na uzyskanie dobrego treningu cardio w krótkim czasie, ale może być również używany do poprawy siły i wytrzymałości w czasie, jak również. Możesz włączyć nordic walking do swojej rutyny jako rozgrzewkę na początku treningu lub jako schłodzenie na końcu sesji, aby zwiększyć tętno i przepływ krwi.

Jak w przypadku każdej innej formy ćwiczeń, pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania nordic walking. Stosuj odpowiednią technikę, noś odpowiednie obuwie i odzież oraz dbaj o nawodnienie podczas całego marszu.