Nordic Walking: Twój przewodnik po nowym trendzie w fitnessie pieszymMiękko, cicho i z naturalnym pięknem wokół ciebie. Tak właśnie wygląda spacer po lesie podczas uprawiania nordic walking. Jest to nowy trend w fitnessie, który podbija siłownie, parki i inne otwarte przestrzenie w całym kraju. Czym więc jest nordic walking? I jak to się ma do tradycyjnego chodzenia? Jeśli nie spotkałeś się wcześniej z tym terminem, nie przejmuj się. Nie musisz jeszcze sięgać do swojego fińskiego dziedzictwa Lapp! Ale jeśli lubisz wyzwania i lubisz odkrywać nowe miejsca, to być może nordic walking jest dla Ciebie. Tutaj wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o nordic walking (znanym również jako "leśne" lub "górskie" chodzenie)...

Co to jest Nordic Walking?

Nordic walking to Nordic walking to sport, który wymaga użycia specjalnych kijków do nordic walking. Kije te zostały zaprojektowane tak, aby pomóc Ci podczas chodzenia - zapewniają dodatkową stabilność, siłę dolnych partii nóg i poprawiają Twoją postawę. Nordic walking jest często błędnie określany jako nordic combined walking, upright walking lub trekking. Te dwa ostatnie terminy odnoszą się do tradycyjnego chodzenia z użyciem kijków. W nordic walking używasz kijków inaczej niż w trekkingu. Podczas nordic walking mniejszy nacisk kładzie się na ręce, a większy na nogi i rdzeń. Dlatego też nordic walking jest ćwiczeniem o niższej intensywności i może być wykonywany przez osoby o różnym stopniu sprawności, w tym osoby wracające do zdrowia po kontuzji.

Jak uprawiać nordic walking?

W nordic walking obie ręce są używane do podtrzymywania ciężaru dolnej części ciała. Kijki służą do napędzania i utrzymywania równowagi. Jednak kijki nie są używane w tradycyjny sposób (gdzie użytkownik kładzie ręce na wierzchu kijków). Zamiast tego, osoby uprawiające nordic walking trzymają kije w specjalnym uchwycie, w którym kciuk i palec wskazujący znajdują się na dolnym końcu kija (prawie dotykając ziemi). Nordic walker naciska na ziemię dolnym końcem kija, podczas gdy górny koniec kija pozostaje w kontakcie z górną częścią ciała. Podczas każdego kroku, osoba chodząca pozwoli, aby górny koniec kija znalazł się na poziomie bioder, zanim ponownie naciśnie na dolny koniec kija. To jest właśnie "odepchnięcie", o którym mówi się na zajęciach nordic walking.

Korzyści z Nordic Walking

Istnieje wiele korzyści z uprawiania nordic walking. Obejmują one poprawę sprawności sercowo-naczyniowej, utratę wagi, poprawę zdrowia psychicznego, lepszą równowagę i postawę. Sport ten jest dostępny dla ludzi o różnym poziomie sprawności, od tych, którzy wracają do zdrowia po kontuzji, po osoby bardzo sprawne. Jako mało inwazyjna forma ćwiczeń, nordic walking jest odpowiedni dla osób z chorobami stawów, w tym z bólem kolana lub biodra. Dodatkowe wsparcie zapewniane przez kijki oznacza, że nordic walking jest mniej bolesny dla tych osób. Jako forma ćwiczeń aerobowych, sesja nordic walking poprawi Twoją sprawność sercowo-naczyniową i pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy. Badania pokazują, że osoby uprawiające nordic walking spalają do 12% więcej kalorii niż osoby chodzące tradycyjnie. Nordic walking poprawi również Twoje zdrowie psychiczne. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Jyväskylä wykazało, że spacer połączony z użyciem kijków prowadzi do zwiększenia poziomu serotoniny poprawiającej nastrój i obniżenia poziomu hormonu stresu - kortyzolu w porównaniu do zwykłego spaceru. Badacze doszli do wniosku, że używanie kijków do nordic walking sprawia, że ludzie czują się bardziej stabilni i mniej zestresowani.

Kilka wskazówek na pierwszy raz

Jeśli jesteś początkujący w nordic walking, wybierz zieloną trasę o równych powierzchniach i stopniowym nachyleniu. Strome wzgórza i nierówne powierzchnie nie są odpowiednie dla początkujących.

  • Zwróć uwagę na potencjalne zagrożenia, takie jak nierówne ścieżki, popękane chodniki i niespodziewane przeszkody, takie jak wiewiórki, ptaki, a nawet węże!

  • Noś odpowiedni strój do chodzenia, w tym wygodne buty, kapelusz i krem z filtrem

  • Użyj dolnej części kija, aby odepchnąć się od ziemi podczas każdego kroku.

  • Rozluźnij górną część ciała i unikaj chodzenia z ramionami do tyłu.

  • Zwróć uwagę na swoją postawę i obserwuj dolną część pleców.

  • Praktyka pomoże Ci udoskonalić swoją formę.

Już czas na niepowtarzalny na spacer

Nordic walking to świetne ćwiczenie o niskim wpływie, które może być wykonywane przez osoby o wszystkich poziomach sprawności, w tym tych, którzy wracają do zdrowia po kontuzji. Sport ten jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Jeśli więc szukasz nowego sposobu na utrzymanie kondycji i odkrywanie natury, nordic walking może być dla Ciebie! Jeśli lubisz chodzić, chcesz poprawić swoją kondycję i zależy Ci na mało inwazyjnej formie ćwiczeń, która jest dostępna dla osób o różnych umiejętnościach, to nordic walking może być dla Ciebie!