OBIEKTY

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rajczy to trzy obiekty :

Obiekt  1 – Rajcza Nickulina,

Obiekt nr 2 – Soblówka,

Obiekt nr 3 – Rycerka.

Nasze placówki zapewniają warunki do realizacji zadań dydaktycznych oraz aktywnego wypoczynku.

Budynek Nickulina

OBIEKT 1 Nickulina

Schronisko całoroczne funkcjonujące od 1975r. Położone jest w dzielnicy Rajczy zwanej Nickulina, otoczonej ramionami Suchej Góry (1040m.) i Lipowskiej (1324m).

BAZA NOCLEGOWA:

60 miejsc noclegowych. Pokoje wieloosobowe z łóżkami piętrowymi. Rozkład miejsc w pokojach w zakładce OFERTA SCHRONISK. Świetlica z rzutnikiem, tablica multimedialna i telewizorem. Wi – Fi. Łazienki ogólnodostępne.

WYŻYWIENIE:

Aneks kuchenny, wyposażony w naczynia, jadalnia. Grill, miejsce na ognisko, kije do kiełbasek. Zadaszona wiata ze stołami i ławami. Możliwość zamówienia całodziennego wyżywienia, bądź obiadów lub obiadokolacji.

REKREACJA:

Boisko trawiaste do siatkówki.
Duży ogrodzony ogród doskonale nadający się na zabawy w plenerze. Uroku dodają okazałe lipy.  Zimą warunki doliny Nickuliny sprzyjają organizowaniu kuligów.

TURYSTYKA:

W bezpośrednim sąsiedztwie biegnie żółty szlak prowadzący na Halę Lipowską i Rysiankę. Szlak niezwykle urokliwy, biegnący szeregiem hal co sprawia, że uważany jest za jeden z najpiękniejszych widokowo szlaków w Beskidzie Żywieckim. Z Rajczy biegnie szlak niebieski przez Suchą Górę na Halę Boraczą. Okoliczny teren to również ciekawe trasy spacerowe i rowerowe.

OFERTA EDUKACYJNA:

Sala ekspozycyjno – audiowizualna, wyposażona w eksponaty przyrodnicze (ptaki i inne zwierzęta lasu, plansze i postery o tematyce przyrodniczej, gabloty entomologiczne – motyle i chrząszcze, zielniki botaniczne, kącik dendrologiczny.
Ścieżka dydaktyczna “Dolina Nickuliny” (3 km) z 8 przystankami o tematyce leśnej.
Program edukacyjno – przyrodniczy skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich (warsztaty ekologiczne, prelekcje, pogadanki przyrodnicze). Wyspecjalizowana kadra pedagogiczna.

DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA:

Możliwość dojechania samochodem lub BUSem – ogrodzony parking. Dla autokarów parking 300 m od obiektu.
Dworzec PKP Rajcza – 3,5 km, przystanek PKP Rajcza Centrum – 3,5 km, przystanek PKS Rajcza – Nickulina – 2,5 km.

budynek Soblówka

OBIEKT 2 Soblówka

Schronisko całoroczne funkcjonujące od 2009r. Usytuowane jest w górnej części miejscowości, otoczonej ramionami Muńcoła, Rycerzowej, Oszastu i Smerekowa cechujących się wybitnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi.

BAZA NOCLEGOWA:

50 miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych. Rozkład pokoi w zakładce OFERTA SCHRONISK. Świetlica wyposażona w ekran, rzutnik multimedialny, telewizor, WI-FI.
Łazienki ogólnodostępne.

WYŻYWIENIE:

Aneks kuchenny, wyposażony w naczynia, jadalnia. Grill, miejsce na ognisko, kije do kiełbasek. Zadaszona wiata ze stołami i ławami. Możliwość zamówienia całodziennego wyżywienia, obiadów lub obiadokolacji.

REKREACJA:

Boisko do piłki siatkowej i nożnej. Zewnętrzny stół do tenisa stołowego. Położenie schroniska umożliwia organizowanie kuligów, wycieczek rowerowych oraz licznych urokliwych spacerów wzdłuż potoków (Cichego, Urwisko) i miejscowych polan (Słonkówka, Smreków, Młynarzowa, Podgrapy, Królowa, Hutyrowa, Ślikówka, Petkówka, Kiełbasówka, Szczytkówka, Berno).

TURYSTYKA:

Z Soblówki (spod schroniska) ruszają następujące szlaki turystyczne: czarny na Rycerzową (najkrótszy), zielony na Przełęcz Przysłop, niebieski do Rycerek przez Przełącz Kotarz. Przez centrum miejscowości przechodzi żółty szlak z Trzech Kopców i Krawcowego Wierch na Rycerzową. Ponadto z Przełęczy Przysłop na Rycerzową wyprowadza żółty szlak. Teren w którym położone jest schronisko cechuje szczególny walor turystyczny w części dobrze zagospodarowanej turystyczne (Muńcoł Rycerzowa) oraz niepowtarzalny dziewiczy teren w części Beskidu Żywieckiego. W Soblówce utworzony jest również szlak papieski na Rycerzową.

OFERTA EDUKACYJNA:

W schronisku organizowane są warsztaty z zakresu edukacji ekologicznej. Uczniowie uczestniczący w warsztatach udają się do miejscowych rezerwatów (Oszast, Muncoł oraz Vychylowske skały). Przemierzają trasę ścieżki dydaktyczno – przyrodniczej na stokach Beskidu. Dodatkową atrakcja organizowanych warsztatów jest prezentacja zagadnień z gospodarki wypasu owcy. Zajęcia te połączenie są wycieczką do szałasu góralskiego oraz własnym wyrobem sera.

DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA:

Możliwoœć dojechania samochodem, BUS-em, autokarem – parking . Dworzec PKP Rajcza – 10 km, przystanek PKP Rajcza Centrum – 8 km. Przystanek PKS Soblówka – 100 m. Istnieje możliwość zorganizowania pieszego dojścia – wycieczki do Soblówki z przystanku PKP Rycerka 8 – godzin marszu.

budynek Rycerka

OBIEKT 2 Rycerka

Schronisko całoroczne, funkcjonujące od 2006r. Położone w końcowej części doliny Rycerki Górnej, zwanej Kolonią. Dolina otoczona jest ramionami gór wchodzących w skład tzw. “Worka Raczańskiego”, cechującego się wybitymi walorami przyrodniczymi i krajoznawczymi.

BAZA NOCLEGOWA:

60 miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych na łóżkach piętrowych: Świetlica, rzutnik multimedialny, telewizor. Łazienki ogólnodostępne.

WYŻYWIENIE:

Kuchnia samoobsługowa wyposażona w naczynia i sprzęt potrzebny do przygotowania posiłku, jadalnia, aneks kuchenny przy świetlicy, miejsce na ognisko, grill, zadaszona wiata ze stołami i ławami. Możliwość zamówienia całodziennego wyżywienia, bądź obiadu lub obiadokolacji.

REKREACJA:

Boisko trawiaste do piłki siatkowej. Urozmaicone trasy spacerowe leśnymi ścieżkami i dolinami potoków. (Rycerka, Racza, Śrubita, Ciapków i Plaskurówka). Wšskie i zacienione doliny stwarzaja idealne warunki zimowe na kuligi.

TURYSTYKA:

W bezpośrednim sąsiedztwie schroniska biorą początek szlaki turystyczne: zielony wyprowadzający na Przegibek (1:30h), żółty na Wielką Raczę (1:45h). Oba szlaki łączą się z granicznym czerwonym szlakiem “Worka Raczańskiego”, co daje możliwość przejścia  pętlą (ok. 6:30h) terenu o wybitnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. W pobliżu SSM bierze początek również spacerowy szlak czerwony na Bendoszkę (1:30h), górę z krzyżem milenijnym.

OFERTA EDUKACYJNA:

Program edukacyjno – przyrodniczy organizowany w SSM Rycerka Kolonia skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich (warsztaty ekologiczne, prelekcje, pogadanki przyrodnicze, zajęcia terenowe), realizowany jest przez wyspecjalizowaną kadrę pedagogiczną w środowisku przyrodniczym “Worka Raczańskiego” oraz rezerwatów “Śrubita” i “Dziobaki”.

DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA:

Do Schroniska można dojechać samochodem, BUS-em, autokarem – parking. Przystanek PKS Rycerka Górna Kolonia – 200 m. Stacja PKP Rycerka 10 km.