SZKOLNE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE OŚRODEK EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W RAJCZY NICKULINIE
MATERIAŁY DO POBRANIA
REGULAMIN SCHRONISKA REGULAMIN WARSZTATÓW OFERTA EDUKACYJNA OFERTA SCHRONISK ADRESY REZERWACJA AKTUALNE CENY
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jest podstawowym źródłem finansowania działań i projektów proekologicznych realizowanych przez samorządy lokalne oraz podmioty gospodarcze i edukacyjne działające w województwie śląskim. Bez działań Funduszu nie byłaby możliwa likwidacja największych zagrożeń śląskiego otoczenia, ale również nie funkcjonowałaby świadomosć społeczna proekologiczn. (...) czytaj dalej na stronie.
Strona zawiera szereg ciekawych informacji związanych z funkcjonowaniem funduszu.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
ŻYWIECKI PARK KRAJOBRAZOWY
Utworzony w 1986 roku Żywiecki Park Krajobrazowy jest najsarszym parkiem krajobra-zowym w polskich Karpatach. Park rozciąga się w Beskidzie Żywieckim od Zwardonia na zachodzie po Korbielów na wschodzie. Na południu sięga po granicę ze Słowacją, na północy jego ograniczenie stanowi w przybliżeniu droga Jeleśnia-Żywiec. Powierzchnia Żywieckiego Parku Krajobrazowego wynosi 358,70 km2, a powierzchnia otuliny - 186,00 km2. Park obejmuje dwa pasma górskie: grupę Wielkiej Raczy i grupę Pilska. (...) czytaj dalej na stronie
Strona ta zawiera szereg ciekawych informacji o walorze przyrodniczym i geograficznym terenu oraz eksponuje interesujące zdjęcia żywieckiej przyrody.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
LASY PAŃSTWOWE
Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Na tym obszarze znajduje się ok. 752 tys. ha lasów. Regionalna Dyrekcja zarządza 632 tys. ha gruntów Skarbu Państwa (w tym powierzchnia leśna 608 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni ok. 120 tys. ha. (...) czytaj więcej na stronie Strona Lasów Państwowych bardzo szeroko traktuje problematykę leśną w Polsce, dlatego warto z niej korzystać.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
GMINA RAJCZA
Gmina Rajcza leżąca na wysokości ok 500m.n.p.m. na terenie parku krajobrazowego obejmuje swoim zasięgiem następujące miejscowości: Rajcza, Rycerka Dolna, Rycerka Górna, Sól, Kiczorę oraz Zwardoń. Położna jest w sródgórskej kotlinie otoczonej prześlicznymi górami Beskidu Żywieckiego należącymi do pasma Wielkiej Raczy tzw. Worek Raczański u zbiegu potoków tworzących na terenie Rajczy rzekę Sołę. Gmina ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne z Żywcem , Bielskiem oraz Katowicami. Liczne szlaki turystyczne umożliwiają poznawanie okolicy, podziwianie wspaniałych widoków rozciągających się ze szczytów górskich i nie tylko. Na terenie gminy znajduje się (...) resztę możesz przeczytać właśnie na tej stronie.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
INFORMACJE O ŻYWIECCZYŹNIE
Miasto nie posiada aktu lokacyjnego. Historycy datują lokację miasta na lata 1290 - 1310. Miasto lokowane było na prawie magdeburskim. Pierwsza wzmianka o istnieniu u zbiegu rzek Soły i Koszarawy miasteczka /oppidum/ pochodzi ze spisów świętopietrza z lat 1325 - 1328. W roku 1968 odbywały się w Żywcu uroczystości jubileuszu 700 lecia istnienia miasta. Administracyjnie miasto i przyległe wsie wchodziły wówczas w skład Księstwa Oświęcimskiego, które (...) czytaj dalej na stronie Takie i inne informacje z życia miejscowej społeczności znajdziesz właśnie tutaj.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
STRONA MIASTA ŻYWCA
Niewątpliwą atrakcją przyrodniczą miasta jest położony w centrum rozległy Park Zamkowy w stylu angielskiego parku krajobrazowego (największy tego typu w Polsce). Wyróżnia się on interesującymi elementami kompozycji: układem wnętrz ogrodowych powiązanych ze sobą widokowo i skomplikowanym systemem wodnym. Park stanowi także kolekcję różnorodnej roślinności. Występuje tu 121 gatunków i odmian drzew, krzewów i pnączy, w tym 71 (...) czytaj dalej na stronie
Oferowany portal zawiera obszerne cykle informacji publicznej, społecznej, historycznej, przyrodniczej.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
INFORMACJE Z BESKIDÓW
Mając do dyspozycji dobre buty, mapę Beskidów i góralską zawziętość, możesz wyruszyć na wyprawę "śladem beskidzkich zbójników".(...) Mamy tu typowe dla gór piętra roślinności: - Regiel pogórza - do 500 m.n.p.m. - Regiel dolny od - 550 do 1150 m.n.p.m - Regiel górny - powyżej 1150 m.n.p.m. (...) czytaj dalej o tym wszystkim na stronie
Strona ta jest przeglądem informacji regionalnej o temetyce: turystycznej, narciarskiej, kulturowej, etnograficznej. Tutaj znajdziemy informację o warunkach jakie panują na szlakach turystycznych pieszych i trasach narciarskich, gdzie warto pojechać i co można tam zobaczyć.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
POLSKIE TOWARZYSTWO SCHRONISK MŁODZIEŻOWYCH
POLSKIE TOWARZYSTWO SCHRONISK MŁODZIEŻOWYCH (PTSM), utworzone w 1926 r. (jako trzecie na świecie) jest w Polsce reprezentantem światowego ruchu schronisk młodzieżowych. Swoim działaniem upowszechnia najtańszą i najbardziej wartościową wśród młodzieży formę wypoczynku - obozy wędrowne. Do dzialań tych służy ponad 80 tzw. "tras typowych" PTSM, organizowanych w oparciu o sieć schronisk młodzieżowych. dalej na stronie
Strona PTSM zawiera również wszelkie informacje oraz statutowe oraz zwiazane z organizacją turystyki dla dzieci i młodzieży.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
SCHRONISKO NA HALI LIPOWSKIEJ
Lipowska leży w Beskidzie Żywieckim, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z 3 szczytów Romanki. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na Beskidy, Małą Fatrę, Magurę Orawską i fragmenty Gór Choczańskich. Przy dobrej pogodzie, patrząc na wschód, można zobaczyć stąd przepiekną panoramę Tatr.
Schronisko górskie PTTK "Hala Lipowska" mieści na wys. 1290m. Szczególnie pięknie wygląda wiosną - kiedy wraz z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca pokrywa się (...) o tym możesz dalej czytać na stronie lub
Schronisko na Hali Lipowskiej jest bazą naszych warsztatów z zakresu "Edukacji Ekologicznej". Warto odwiedzić tę stronę, jak również przez uczestnictwo w warsztatch doświadczyć przygody w poznawaniu i wedrowaniu po Beskidach.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
SCHRONISKO NA PRZEŁĘCZY PRZEGIBEK
Zapraszam do odwiedzenia jednego z najpiękniej położonych schronisk PTTK w Beskidzie Żywieckim.(...) Jego atutem jest również bardzo smaczna domowa kuchnia, z pewnoœciš zaspokajajšca gusta wszelkich turystów. Gospodarze schroniska zawsze służš miłš obsługš i wszelkš pomocš w razie jakichkolwiek problemów. Ponadto (...) tego możesz doœwiadczyć a reszę czytaj na stronie albo go odwiedŸ.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
MUZYKA I POEZJA W WYKONANIU ZESPOŁU MAŁE KINO
Jesienią 2001 roku zespół odniósł pierwszy sukces na Festiwalu Piosenki Nieobojętnej w Ostrzeszowie, gdzie zdobył Grand Prix, potem kolejno I miejsce na festiwalu Muzyki Nieobojętnej we Wrocławiu, III miejsca na studenckim festiwalu YAPA w Łodzi oraz PZPR w Piasecznie. W roku 2007 zespół został zaproszony do występu na legendarnym festiwalu w Jarocinie gdzie został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Muzyka zespołu ewoluowała od piosenki poetyckiej z zabarwieniem rockowo-jazzowym do dzisiejszej formy rockowo-poetyckiej nawiązującej do nurtów progresywnego rocka lat 70 i 80. (..) o tym możesz czytać i tego słuchać w deszczowe popołudnie na stronie.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
PROGNOZA POGODY STAREGO GÓRALA
Spójrzmy na obraz satelitarny z pasmem chmur frontu polarnego od Azorów po Włochy. Niże tworzące się na tym froncie będą zdążać na wschód, niektóre z nich mogą sięgnąć chmurami 50. równoleżnika, ale nie dalej na północ, zostawiając kontynent w zasięgu wyżu rosyjskiego. Przy takim przekształcaniu się pola ciśnienia dotychczasowy wiatr południowo-wschodni w naszym rejonie zmieni się we wtorek na wschodni i z tego kierunku zacznie napływać chłodne powietrze: z chmurami czy bez, ale na pewno bez opadów śniegu, za to z silniejszym niż ostatnio mrozem. (...) tak pisał synoptyk 16 stycznia a ty nim wyjdziesz w góry sprawdź pogodę z tej strony.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
INFORMACJE O WARUNKACH NA WYCIĄGACH NARCIARSKICH
| Strona główna | Baza kwater | Forum | Pokrywa | Kolekcje | Technologie | | Gdzie na narty? | Porady | Mrożące tematy | Giełda | Galeria | Komiks | | Prezenty | Linki | Przyjazne finanse | Zimowe kamery | | Mapa serwisu | Napisz do nas | Reklama |(...) również informacja o pokrywie śnieżnej, utrzymaniu tras i innych możliwościach związanych białym szaleństwem.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
ROZKŁAD JAZDY PPKS W ŻYWCU
Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Żywcu utworzone zostało na podstawie zarządzenia nr 56 Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 7 czerwca 1990 r. (...)
Tutaj głównie znajdziesz informacje o kursach autobusów w naszym rejonie.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
ROZKŁAD JAZDY PKP

Tutaj znajdziesz informacje o kursach pociągów określając trasę, czas i rodzaj pociągu.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
MAPA POLSKI

W otwartej mapie Targeo.pl możesz zobaczyć już nie tylko trasę przejazdu, ale również dokładny jej przebieg, utrudnienia, informację o kierunku jazdy na skrzyzowaniach, czas przejazdu.
ZAPRASZAMY


POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ